Rekiny Morza Śródziemnego
Rekiny występują w każdym morzu. Jak wszędzie i w Morzu Śródziemnym są to gatunki zagrożone. I to nie dzięki spearos oczywiście. Powodem są rybacy, wędkarze i pośrednio amatorzy rekiniego mięsa czy płetw, którzy kupują je i nie zważają na haniebny proceder ich zdobywania i ochronę gatunków. Rekiny mają też niechlubną, niezasłużoną i bardzo mocno przesadzonę złą reputację. I na Med jest ich coraz mniej ale wszystko może się zdarzyć.
W Morzu Śródziemnym występuje około 50 gatunków rekinów z czego tylko około 10 jest potencjalnie niebezpiecznych.
Zazwyczaj jeśli dostrzeże się rekina wcześniej i człowiek albo oddala się spokojnie albo się nie rusza, rekin będzie go ignorował. Jeśli jednak rekin zostanie wyraźnie sprowokowany zachowaniem człowieka to zaatakuje, nawet taki uważany za niegroźnego.
- Zazwyczaj przed atakiem rekin okrąża ofiarę i zanim ugryzie, uderza ją pyskiem. Potem kontynuuje atak i skutki mogą być groźne.
- Często po pierwszym ugryzieniu rekin przerywa atak. Być może czeka aż ofiara się wykrwawi a być może bierze człowieka omyłkowo za fokę. Tak się dzieje zazwyczaj na płytkich wodach. Jest czas aby uciec.
- Zdarzają się ataki znienacka, bez jakiegokolwiek ostrzeżenia. Są bardzo groźne. Trzeba mieć się po prostu na baczności.
Na świecie jest około 350 gatunków rekinów z czego tylko 30 może być potencjalnie niebezpiecznymi a jedynie 12 uważa się za potencjalnie agresywne i niebezpieczne. Trzysta razy więcej ludzi tonie niż ginie od zębów rekinów. A na Med większe szanse mamy na wypadek samochodowy niż na atak rekina. Wśród tych najniebezpieczniejszych są Great white, Tiger Shark, Bull Shark, Oceanic White Tip, Mako. Tylko kilka gatunków uważa ludzi za zdobycz i to zazwyczaj biorąc ich za morskie zwierzęta którymi się żywią, ssaki i żółwie morskie. Większość ataków innych gatunków rekinów jest sprowokowana; spearfishing, krwawienie, karmienie, nerwowe zachowanie.
Ryzyko ataku można zmniejszyć przez nurkowanie, pływanie czy spearfishing w grupach. Ataki na samotnych łowców czy nurków zdarzają się znacznie częściej. Trzeba też uważać o świcie i zmierzchu kiedy rekiny są najbardziej aktywne oraz w niezbyt przejrzystych czy mętnych wodach. Niebezpieczne miejsca to kanały, stromo opadające brzegi przy głębszych wodach, otwarte wody zdala od brzegu i oddalone wyspy. Uwagę rekinów przyciągają też świeżo upolowane ryby, otwarte rany, pianki i ubrania o jaskrawych kolorach, wszystko co się błyszczy bo odbija światło jak rybia łuska a nawet nerwowy styl nurkowania czy pływania.
Podpływającego za blisko rekina można też próbować odstraszyć skierowując w jego stronę np. kuszę czy jakiś długi przedmiot albo pozorując atak. I jak najszybciej zabierać się stamtąd na łódź czy brzeg. A jeśli nas jeszcze nie zauważył to udawać, że nas tam nie ma. Warto też wiedzieć, że najsłabszym punktem rekinów są ich otwory skrzelowe.
Na Morzu Śródziemnym do tych groźnych zalicza się między innymi Six-gilled shark, Seven-gilled shark, Sand Shark, Mako, Porbeagle, Tresher shark, Blue shark, Great Hammerhead shark, Smooth hammerhead shark, Scalloped Hammerhead Shark, GWS, Bull Shark, Copper Shark.
W linkach po prawej mozna znaleźć ciekawe informacje o rekinach i dlaczego należy je chronić. Ponadto informacje i statystyki o różnych atakach rekinów. Ciekawa lektura.Polecam !
Fr Requin perlon, Sp Canabota bocadulce, It Squalo manzo,sadda mascolina,pesciu boe
Stosunkowo mały i smukły rekin z siedmioma otworami skrzelowymi i jedną płetwą grzbietową. Wrzecionowate ciało z wyraźnym spiczastym nosem i dużymi zielonymi oczyma. Wąski długi pysk z widocznymi zębami w dolnej szczęce. Kolor szary do oliwkowego lub ciemno brązowego na górze. Młode mają ciemne zakończenia na płetwie grzbietowej i ogonowej, dorosłe osobniki mają bledsze końcówki wszystkich płetw. Długość do 137cm choć zazwyczaj to 60-120cm. Pojawiają się w okolicach Gibraltaru, Korsyki, Sardynii, zachodniej części Sycylii. Sporadycznie na południowym Adriatyku i w północnej części Morza Egejskiego, częściej na Dodekanezie przy Rodos. Na Atlantyku są też na wybrzeżu Portugalii, Hiszpanii, na Azorach, Kanarach, Maderze i w Maroku. Żyją przy dnie poniżej 25-27m. Pomimo małych rozmiarów to żarłoczne drapieżniki. Żywią się małymi rybami, małymi rekinami, rajami, kalmarami, mątwami i skorupiakami.
Fr Requin griset, Sp Canabota gris, It Capopiatto,pesce vacca,pesciu muggiu,manzo,cagnia
Ma 6 otworów skrzelowych. Duże, ciężkie raczej sflaczałe ciało z szerokim tępo zaokrąglonym pyskiem i stosunkowo małe, zielone oczy. Szeroki pyski z zazwyczaj sześcioma rzędami widocznych zębów w dolnej szczęce. Jedna płetwa grzbietowa umiejscowiona przeważnie ponad płetwą odbytową. Końcówki ogona krótkie i grube. Kolory od oliwkowo zielonego do brązowo szarego, stopniowo bladsze w kierunku brzucha. I wyraźna jasno kolorowa linia wzdłuż każdego boku na poziomie linii bocznej. Długość do 4,8m, zazwyczaj 2-3,2m. W Morzu Śródziemnym są dość często spotykane, od Gibraltaru aż po Kretę a szczególnie między Sycylią i Maltą. Są też na wybrzeżu Hiszpanii, na Balearach, w Morzu Liguryjskim, Tyreńskim, Jońskim, na Lazurowym Wybrzeżu. Rzadko zapuszczają się na Adriatyk. Sporadycznie bywają w Morzu Egejskim. Zazwyczaj żyją poniżej głębokości 50m ale czasem pojawiają się na płytszych wodach 25-50m szczególnie wzdłuż skalistych brzegów lub w pobliżu wysp. Nocami podchodzą pod powierzchnię. Chociaż wydają się powolne i ospałe to potężne drapieżniki. Oprócz ryb żywią się ssakami morskimi, ośmiornicami, kalmarami,rajami.
Fr Squale boucle, Sp Tiburon Clavo, It Ronco,pisci ficu d'innia,tacca de funnu
Dość duży wyróżniający się rekin bez płetwy odbytowej. Dwie płetwy grzbietowe, obie małe i takich samych rozmiarów, rozmieszczone w kierunku ogona nad płetwą brzuszną. Na całym ciele liczne podobne do kolców ząbki. Dość krótki pysk, szeroko zaokrąglony z krótkimi wargowymi bruzdami. Nie zróżnicowane zęby górnej i dolnej szczęki. Małe i niewyraźne przetchlinki. Płetwy piersiowe krótkie i podobne do wioseł. Kolor szary lub brązowy u góry zazwyczaj z różowawym odcieniem. Czasami na bokach i grzbiecie ciemne plamki. Długość około 3m. W Morzu Śródziemnym występują wszędzie chociaż nie często we wschodniej części, na Adriatyku raczej u wschodnich wybrzeży ale i tu coraz rzadziej. Spotyka się je na głebokich zboczach Riviery Francuskiej i Ligurii, czasem na Morzu Tyreńskim i wyspach jak Lipary czy Ponza. Ponadto Kanał Sycylijski i południe Malty. Są też w Atlantyku na wybrzeżu Portugalii, Hiszpanii, na Kanarach i Maderze i północno zachodnim wybrzeżu Afryki. Rekiny te żyją głównie przy dnie na około 50m i poniżej. Czasem zapuszczają się na płytsze wody.
Fr Requin chargin, Sp Quelvacho,Ullot, It Sagri,Piscinotti
Nieduży rekin o ponurej barwie, długość do około 1,6m. Brak płetwy odbytowej. Dwie płetwy grzbietowe z widocznymi szpicami. Pierwsza płetwa grzbietowa niska ale niezbyt wydłużona. Duże zielone oczy, małe zęby. Tylne końcówki płetw piersiowych stosunkowo długie i kanciaste. Kolory to oliwkowo-szary, szaro-brązowy lub piaszczysto-szary. Długość to zazwyczaj 0,7-1,1m. Na Med występuje w całym zachodnim basenie, w głębszych wodach południowego Adriatyku, również w Morzu Egejskim, trochę mniej w Jońskim, wybrzeże Afryki Północnej. Żyje na dużych głębokościach poniżej 100m.
Fr Petit squale-chagrin, Sp Galludito,Quelva, It Centroforo boccanera,ugghiatu
Mały, smukły rekin bez płetwy odbywowej. Dwie spiczaste płetwy grzbietowe, pierwsza jest wyższa i dłuższa, druga trójkątna. Długi wąski nos z szerokim zakończeniem i duże zielone oczy. Małe zęby. Wydłużone ostro zakończone wewnętrzne końcówki płetw piersiowych. Kolor szarawo-brązowy z bladszym brzuchem. Płetwy wydają się ciemniejsze niż korpus. Długość do około 1m. Występuje w zachodniej części Morza Śródziemnego aż do Malty, Kanału Sycylijskiego z Morzem Jońskim a także wybrzeża Tunezji. Żyje przy dnie dużo poniżej 50m. To drapieżniki żywiące się rybami, kalmarami, homarami, krewetkami.
Fr Squle Liche, Sp Carocho, It Zagrino,Paddottula,diavulu di funnu,Neigra
Średniej wielkości rekin, o kształcie cygara z krótkim tępym nosem i dwoma nie spiczastymi płetwami grzbietowymi o podobnych rozmiarach ale druga płetwa jest nieco większa. Brak płetwy odbytowej. Płetwy brzuszne przed drugą płetwą grzbietową. Krótkie i zaokrąglone płetwy piersiowe. Dolny występ płetwy ogonowej bardzo krótki. Zęby górnej szczęki małe i haczykowate, zęby dolnej szczęki duże. Kolory różne, od czarnego do brązowawo-szarego, czasem z plamami. Długość do 1,6m (samice), samce do około 1,2m. Dość pospolity rekin, szczególnie zachodnia część Morza Śródziemnego aż do Morza Jońskiego czyli Alboran, Morze Katalońskie i Tyreńskie. Bardzo rzadko widywany na Adriatyku i dalej na wschód. Żyje zazwyczaj w głębszych wodach 40m i dużo głębiej. Poluje samotnie. Ma potężne szczęki. Potrafi upolować nawet szybkiego bonito.
Fr Sagre, Sp Negrito, It Sagri Negro,Ochio verde,Pesce diavulicchio
Mały rekin z dwoma spiczastymi płetwami grzbietowymi z których druga jest znacznie większa. Brak płetwy odbytowej. Krótka płetwa ogonowa. Bardzo małe otwory skrzelowe. Przy grzbiecie brązowy, przy brzuchu czarny. Powyżej płetw brzusznych i na płetwie ogonowej czarne linie. W dotyku skóra tego rekina przypomina aksamit. Niepodobna aby go pomylić z innym. Długość do 0,6m. Występuje w zachodniej i centralnej części Morza Śródziemnego, czasem widywany na południu Adriatyku i w Morzu Jońskim koło Włoch i Malty. To rekin żyjący głęboko na szelfie kontynentalnym przy dnie poniżej 200m. Żywi się małymi rybami, cefalopodami i skorupiakami.
Fr Laimargue de la Mediterranee, Sp Tollo boreal, It Lemargo
Średniej wielkości rekin z dwoma niespiczastymi płetwami grzbietowymi. Brak płetwy odbytowej. Krótka głowa, szeroko zakończony nos i stosunkowo małe oczy. Dość duże zęby. Kolor ciemno szary, brązowy lub oliwkowo-brązowy. Długość do 1,4m. Rzadki okaz.
Głównie Francuska Riviera, Morze Liguryjskie, Wschodnia Sycylia. Żyje bardzo głęboko przy dnie i niewiele wiadomo o tych rekinach.
Fr Aiguillat, Sp Mielga,Aullat, It Spinarolo,Ugghiata
Stosunkowo duży, smukły i często występujący pies morski o dwóch płetwach grzbietowych. Brak płetwy odbytowej i wąski zaokrąglony nos. Na ciele rzucające się w oczy białe plamki. Kolor jasny , u góry szary. Długość do 1,5m, zazwyczaj 1,2m. Występuje w całym Morzu Śródziemnym, również w Morzu Marmara i Morzu Czarnym. Żyją w płytszych przybrzeżnych wodach, także w słonawej wodzie w ujściach rzek. Często pływają w ławicach.
Fr Aiguillat coq, Sp Galludo,Quissona,Aallat, It Spinarolo Bruno,Cadutu,Aguseo,Archilao,Smoca
Niezbyt duży pies morski. Dwie płetwy grzbietowe, brak płetwy odbytowej. Na ciele nie ma żadnych plamek. Przy grzbiecie kolor szary lub szaro-brązowy, często piaszczysty. Płetwy grzbietowe z jaśniejszymi brzegami. Długość około 1m. Występuje w całym Morzu Śródziemnym, również w Morzu Marmara i Czarnym. Można je spotkać już na płytkich wodach niedaleko brzegu. Często nad piaszczystym albo mulistym dnem. Zazwyczaj pływa w ławicach.
Fr Squalelet Feroce, Sp Tollo Cigarro, It Squalo,cookiecutter
Mały, szczupły rekin o kształcie cygara. Dwie bardzo małe płetwy grzbietowe blisko siebie. Brak płetwy odbytowej. Krótki nos, bulwiasty i szeroko stożkowaty. Duże oczy. Mięsiste i mocno rozwinięte wargi. Duże trójkątne zęby szczęki dolnej, górne małe. Bardzo małe otwory skrzelowe. Małe płetwy piersiowe. Kolor ciemno brązowy, przy brzuchu jaśniejszy. Wyróżniający się pierścień ciemniejszego pigmentu dookoła przód ciała na poziomie skrzeli. Długość około 0,5m. Występuje bardzo rzadko głównie w zachodniej i centralnej części Morza Śródziemnego, w Morzu Jońskim i na południu Morza Tyreńskiego koło Sycylii. Żyje i na płyciznach i bardzo głęboko, ale zazwyczaj głęboko z dala od brzegu.
Fr Centrine commune, Sp Cerdo marino,Porc de mar, It Pesce pordo,Pisci Trunzu,Marzapanu
Stosunkowo mały rekin o dziwacznym wyglądzie żyjący przy dnie poniżej 60m. Długość około 1,5m. Występuje w całym Morzu Śródziemnym włącznie z Adriatykiem i Morzem Egejskim. Nie spotykany w Morzu Czarnym.
Fr Ange de mer commun, Sp Angelote,Escat jueu, It Squadro,Squalena,Angeo
Podobny do rai rekin, o spłaszczonym ciele bez przyocza. Szeroki korpus. Kolor oliwkowo-brązowy lub zielonawo-brązowy. Długość 2,4m, ale zazwyczaj 1,7m. Występuje w całym Morzu Śródziemnym w rejonie przydennym już od 5m. Zagrzebuje się w piasku lub mule i wystają mu tylko oczy. Aktywny szczególnie nocą.
Fr Ange de mer epineux, Sp Angelote espinudo, It Squadrolino
Bardzo spłaszczony, rajopodobny rekin. Silne widoczne płetwy grzbietowe. Kolor oliwkowo-brązowy a przy brzuchu jasno brązowy z ciemniejszymi plamami i sporadycznymi białymi plamami. Długość do 1,8m, zazwyczaj 1,3m. Występuje w zachodniej części Morza Śródziemnego, od Gibraltaru poprzez brzegi Hiszpanii, Lazurowe Wybrzeże aż do Sycylii i zachodnich wybrzeży Włoch. Nie widywany na Malcie i na wschód od Morza Jońskiego. Żyje na mulistym dnie na głębokościach poniżej około 50m.
Fr Ange de mer ocelle, Sp Angelot, Escat vegigal, It Squadro pelle rosa
Ciało spłaszczone, podobne do rai. Widoczne oczodoły. Ciało smukłe. Kolor szaro-brązowy albo lekko czerwonawo-brązowy przy brzuchu. Czasami dwie duże plamy na płetwach piersiowych, trzy pary ciemnych okrągłych plam na bokach ogona. Długość około 1,6m. Występuje głównie w zachodniej i centralnej części Morza Śródziemnego, od Gibraltaru przez Hiszpanię, Francję, Włochy, Maltę, włoskie wybrzeże Morza Jońskiego, cały Adriatyk, Grecję na południe od Peloponezu, zachodnią część Morza Egejskiego i prawdoodobnie aż po Kretę. Żyje przy piaszczystym czy mulistym dnie od 50m w wodzie o temperaturze 13-17C.
Fr Requin taureau, Sp Tiburon Toro, Toro bacoto, It Squalo Toro,Pisci Tauru
Dość duży, krępy rekin z płetwami grzbietowymi i płetwą odbytową. Spłaszczony od góry stożkowy nos z pyskiem wydłużonym za oczy. Małe oczy, duże wystające zęby, podobne do sztyletów z widocznymi parami bocznych szpiców. Pierwsza płetwa grzbietowa bliżej płetw brzusznych niż piersiowe. Płetwy piersiowe raczej krótkie, szerokie i podobne do wioseł. Płetwa ogonowa mocno asymetryczna. Kolor przy grzbiecie od jasno brązowego, piaszczysto-brązowego lub szaro-brązowego z rzucającym się w oczy brązowym połyskiem. Na ciele i płetwie ogonowej często obecne ciemniejsze cętkowane plamy które mogą blaknąć z osiągnięciem dojrzałości. Powierzchnie brzuszne białe. Długość do 3,18m. Na Med spotykany rzadko. Sporadycznie przy Gibraltarze i u wybrzeży Hiszpanii, Baleary, Maroko, Morze Tyreńskie, Sardynia, Elba, Ponza, Sycylia, Malta, Morze Jońskie w Calabrii, Adriatyk. Równie rzadko spotykany w Morzu Egejskim, na Cykladach i Dodekanezie. To rekin strefy przybrzeżnej, głębokość od powierzchni do zazwyczaj 70m, choć nierzadko nawet do 200m. Widywane były na albo przy dnie ale i bardzo blisko brzegu przy samej powierzchni. To silny ale w miarę powolny pływak. Często wisi bez ruchu nad dnem. Znany też pod nazwą Sand Tiger Shark. Jest szczególnie groźny gdy się go sprowokuje.
Fr Requin feroce, Sp Solrayo, It Cagnaccio,Smidiru,Piscicani
Duży, krępy rekin z płetwą odbytową i drugą płetwą grzbietową wyraźnie mniejszą od pierwszej. Pierwsza płetwa grzbietowa umieszczona na środku grzbietu i bliżej do płetw piersiowych niż płetw brzusznych. Płetwy piersiowe krótkie, szerokie i wiosłowate. Początek drugiej płetwy grzbietowej nad tylnym końcem podstawy płetw brzusznych. Nos obniżony w kierunku grzbietu, stożkowy i dość długi. Duże i zazwyczaj czarne oczy. Pysk wyciągnięty aż na tył oczu. Wystające, podobne do kłów zęby. Bardzo asymetryczna płetwa ogonowa bez bocznych grzebieni. Na grzbiecie kolor szary lub szaro-brązowy, czasem żółtobrunatne plamy na grzbiecie i bokach. Powierzchnie brzuszne to bladszy szary lub biały z ciemnymi plamami na brzusznych powierzchniach płetw piersiowych i brzusznych. Długość 3,6m, ale zazwyczaj to 3m.
Rzadko widywany na Med ale najczęściej w zachodniej i centralnej części na głębszych przybrzeżnych wodach od Gibraltaru po Sycylię, Alboran, Morze Katalońskie, Baleary, Lazurowe Wybrzeże, Morze Liguryjskie, Sardynia, Morze Tyreńskie szczególnie wyspy, Kanał Sycyliski czyli Linosa, Lampedusa i Malta, Cieśnina Messyńska i włoskie brzegi Morza Jońskiego, także Adriatyk na południe od Splitu, wybrzeże Grecji, Kreta, Morze Egejskie i przybrzeżne wyspy tureckie. Żyje na głębszych wodach ale nierzadko i w płytkich przybrzeżnych, szczególnie przy oddalonych skalistych wyspach stykających się z głębokimi wodami.
Fr Pelegrin, Sp Peregrino, It Squale elefante,Mmistinu,Pesce pappagallo,Cagna
Bardzo duży i krępy rekin z otworami skrzelowymi prawie dookoła głowy. Małe oczy, spiczasty nos, jamisty pysk z malutkimi haczykowatymi zębami. Trójkątna płetwa grzbietowa. Druga płetwa grzbietowa znacznie mniejsza niż pierwsza. Kolor szary, oliwkowo-szary lub prawie czarny przy grzbiecie. Największa ryba Morza Śródziemnego. Długość do 15,2m, najczęściej spotykane to 3-9m. Rzadko widywane na Morzu Śródziemnym, głównie w zachodniej części, Morze Liguryjskie, Tyreńskie, Cieśnina Messyńska i Tunezja. Bardzo rzadko w Adriatyku i dalej na wschód. To jedyny planktonożerny rekin występujący w wodach Morza Śródziemnego. Zupełnie niegroźny.
Fr Grand requin blanc, Sp Tiburon blanco,Salroig,Marraco, It Squalo bianco,Pescecane,Pici bistinu
Bezsprzecznie to król oceanów, wysoce niebezpieczny. Mówi się, że nie lubi jeść ludzi. Zazwyczaj gryzie raz czy dwa zanim zorientuje się, że popełnił błąd. Rany takich rozmiarów są zazwyczaj śmiertelne. Długość do zazwycza 12-16 stóp ale zdarzają się takie op 19-21 stóp. Prawdopodobnie to najbardziej przerażający rekin dla ludzi. Atakuje głównie ryby, i gatunki przydenne i szybkie ryby oceanicznie takie jak mieczniki czy tuńczyki, oraz morskie ssaki, foki i lwy morskie.
Fr Taupe bleu, Sp Marrajo, It Squalo maco,cranicia
Najbardziej opływowy rekin o kształcie wrzeciona z długim spiczastym nosem, dużymi oczyma i długimi odwrotnie zakrzywionymi sztyletopodobnymi zębami. Płetwa ogonowa o kształcie półksiężyca. Wysoka pierwsza płetwa grzbietowa z zaokrąglonym wierzchołkiem. Płetwy piersiowe krótsze niż głowa. Minimalna płetwa odbytowa. Kolor kobaltowo niebieski na górnej części grzbietu i metaliczny stalowo-niebieski na górnej części boków. Dolne części białe z czarną plamą przy płetwie piersiowej. Gatunek mocno zagrożony. Długość ok.3,9m, generalnie 3,4m a najczęściej 2,8m.
Występuje w wodach powyżej 16C w całym Morzu Śródziemnym, głównie w wodach przybrzeżnych. Widywany regularnie na wybrzeżu w południowej Hiszpanii, szczególnie na południe od Valenci, czasem na Lazurowym Wybrzeżu, częściej w Morzu Liguryjskim i zupełnie często w południowo-centralnym rejonie Morza Śródziemnego, Sycylia i Malta i w Morzu Jońskim, dużo rzadziej na Adriatyku i bardzo rzadko na północ od Ancony. Pojawia się również w całym Morzu Egejskim, na Krecie,Cyprze i w Turcji. I dużo rzadziej w wodach najbardziej wysuniętych na południowy wschód. Wysoce aktywny drapieżnik, zazwyczaj w przybrzeżnych wodach, często przy powierzchni i aż do 150m głębokości. W głębszych wodach widywany z dala od lądu, przy wyspach przylegajacych do głębin można go spotkać bliżej brzegu. To najszybszy z rekinów (nawet 30mph), polujący również na bardzo szybkie i duże ryby pelagiczne, czasem i na rekiny, raje a nawet na żółwie morskie. Łatwo go poznać po zębach które są widoczne nawet przy zamkniętym pysku. Notowane ataki na ludzi i łodzie. Potrafi wyskoczyć ponad powierzchnię nawet na 20 stóp.
Pospolita nazwa to Longfin Mako lub Mackerel Shark. Długość do 4,2m, zazwyczaj 2,2m. Główna różnica między longfin a shortfin mako to długość i kształt płetw piersiowych i długie smukłe ciało.
Fr Requin taupe, Sp Marrajo sardinero
Rekin o wrzecionowatym kształcie i ciężkiej budowie ciała. Stosunkowo długi stożkowaty nos. Pierwsza płetwa grzbietowa bardzo duża, druga minimalna. Duże otwory skrzelowe. Kolor niebiesko-szary. Bardzo aktywny rekin. Cecha charakterystyczna to biała łata na końcu płetwy grzbietowej. Podobny do shortfin mako. Długość do 3,65m a przeciętnie między 1,5-1,8m. Lubią wody poniżej 18C i na Med zjawiają się głównie zimą. Widywane już w wodach przypowierzchniowych. Nieśmiały rekin, nie atakuje ludzi nawet przypadkowo. Jakkolwiek złapany walczy i broni się do końca. Muszą pływać aby oddychać. Gatunek krytycznie zagrożony.
Fr Renard, Sp Zorro,Tiburon Zorro Blanco, It Squalo volpe,Pavone
Krótki, zaokrąglony stożkowy nos. Górna część płetwy ogonowej mocno wydłużona i zwężona na kształt bata. Jej długość jest równa długości ciała. Kolor szary z połyskiem po bokach. Długość do 6m, zazwyczaj 5,5m. Pospolity rekin i często spotykany w zachodniej części Morza Śródziemnego aż po Sycylię. Również Kanał Sycylijski i Maltański, Morze Jońskie, cały Adriatyk, Morze Egejskie, Turcja, Dodekanez i Cypr. Rzadziej w okolicach Libanu i Izraela. To gatunek epipelagiczny, pływa do ok.350m głębokości, spotykany również na płytszych wodach przybrzeżnych gdzie penetruje płytkie zatoki i wąskie przesmyki między wyspami. Przy powierzchni widywane szczególnie latem na wodach północnego Adriatyku.
Fr Renard a gros yeux, Sp Zorro ojon, It Squalo volpe occhione
Podobny do Tresher shark. Krępy korpus, długa płetwa ogonowa. Duże oczy. Krótki nos spłaszczony między oczami. Kolor szaro-brązowy na grzbiecie, po bokach brązowawy połysk. Szerzej zakończone płetwy piersiowe. Długość 4,6m, zazwyczaj 2,7-4,3m.
Spotykany raczej rzadko. Głównie zachodnia część Med, na wschód od Gibraltaru przez południowy Alboran do Maroka. Również Kanał Sycylijski, okolice Malty, Morze Jońskie i Tyreńskie koło Tropei i Liparów. Występuje od wód przypowierzchniowych aż do około 250m.
Fr Chien espagnol, Sp Pintarroja bocanegra, It Boccanera,Cazzuni
Średniej wielkości charakterystyczy rekin głębokich wód. Znacznie wydłużona płetwa odbytowa. Stosunkowo długi nos, spiczasty i z płaskim zakończeniem kiedy patrzy się z góry. Krótki ale szeroki pysk. Krótkie i szerokie płetwy piersiowe, o wiosłowatym kształcie. Małe płetwy brzuszne. Kolor brązowy z uderzającymi ciemno brązowymi plamami. Długość 0,9m. Występuje pospolicie w całym Morzu Śródziemnym, włącznie z Adriatykiem i Morzem Śródziemnym. Generalnie żyje głeboko przy dnie poniżej 200m, czasem ale nieczęsto pojawia się na mniejszych głębokościach na ok.50m.
Fr Petite rousette, Sp Pintarroja,Gato, It Gattuccio,Jattupardu,Gattusi,Gata
Mały i smukły rekin o piaszczystym kolorze z licznymi ciemnymi plamkami. Krótki nos, szeroko zaokrąglowy. Duże i horyzontalnie rozciągnięte oczy. Długość około 70cm. Występuje pospolicie w całym Med włącznie z Adriatykiem, Morzem Marmara, Bosforem ale nie w Morzu Czarnym. Żyje głównie przy dnie od 5 do ok.140m.
Fr Grand rousette, Sp Alitan,Gato, It Gattopardo,Sgatto
Pospolity krępy rekin o nieznacznych rozmiarach i piaskowym kolorze z ciemnymi plamkami. Krótki nos, szeroko zaokrąglony. Długość około 1,6m, zazwyczaj 1,3m. Występuje w całym Med od 20-60m przy dnie różnego rodzaju.
Fr requin-ha, Sp Cazon
Smukły pies morski o długim nosie. Górna część ciała od brązowego aż po szaro-brązowy. Druga płetwa grzbietowa duża mniejsza niż pierwsza. Długość do 1,95m, zazwyczaj ok.1,3m. Występuje w całym Morzu Śródziemnym. Nieszkodliwy.
Fr Emissole tachetee, Sp Musola estrellada, It Palombo Stellato
Średnie rozmiary, smukłe ciało, dwie płetwy grzbietowe o podobnym kształcie, na grzbiecie białe plamki. Zaokrąglony nos. Trójkątny pysk. Niesymetryczna płetwa ogonowa. Kolor szary do szaro-brązowego. Liczne białe plamki na grzbiecie i po bokach. To jedyny nakrapiany pies morski w Med. Długość ok.1,4m, zazwyczaj 1m. Występuje w całym Morzu Śródziemnym. Jest często spotykany na płytkich wodach do ok.60m i na różnych typach dna. Również płytkie zatoki i ujścia rzek.
Fr Emissole, Sp Mussola Arabiga, It Palombo,Palummu
Smukły nieduży rekin z dwiema wysokimi płetwami grzbietowymi, szaro brązowy bez widocznych białych plam na grzbiecie. Nos stopniowo zaokrąglony. Duże oczy, pysk o trójkątnym kształcie. Płetwa ogonowa wysoce asymetryczna. Długość 1,5-1,6m, zazwyczaj około 1,2m. Bardzo pospolity w całym Morzu Śródziemnym ale nie w Czarnym. Spotykany na wodach przypowierzchniowych i aż do ponad 150m głębokości. Lubi płytkie zatoki, ujścia rzek. Różne typy dna.
Fr Emissle pointillee, Sp Musola pimienta, It Palombo puntato
Raczej mały rekin, do 1m długości. Smukłe ciało, dwie wysokie płetwy grzbietowe, szary lub brązowy, zazwyczaj małe ciemne plamki na grzbiecie i górnej części boków. Pysk o trójkątnym kształcie. Stopniowo zaokrąglony nos. Małe płetwy piersiowe. Asymetryczna płetwa ogonowa. Występuje w całym Med, od płytkich wód do ponad 100m głębokości.
Fr Requin tisserand, Sp Tiburon aleta negra, It Squalo pinna nera
Raczej duży i smukły rekin o kształtach aerodynamicznych z długim spiczastym nosem i zauważalnymi długimi otworami skrzelowymi. Małe oczy. Pierwsza płetwa grzbietowa mała o krótkiej podstawie i wąsko zakończona. Krótkie płetwy piersiowe ostro zakończone. Płetwa odbytowa trochę większa niż druga płetwa grzbietowa. Kolor u góry szary przechodzący stopniowo w biały. Długość około 2,8m, zazwyczaj 2,5m. Pospolity w południowej części Morza Śródziemnego, szczególnie to Kanał Sycylijski, Algeria, Tunezja i na wschód od Izraela i Libanu. Czasem widywane w południowo zachodniej Sycylii, rzadziej na Malcie i koło Wysp Pelagicznych. I bardzo rzadko w Morzu Jońskim. W Adriatyku nie widywane w ostatnich latach. To aktywny drapieżnik, spotykany przy powierzchni i aż do około 75m, często w pobliżu piaszczystych plaż, blisko brzegów i wysp. Pływa i atakuje w ławicach, jest groźny gdy wpada w szał atakując ławice ryb.
Fr Requin soyeux, Sp Tiburon jaqueton
Duży, smukły rekin o stosunkowo długim i lekko spiczastym nosie. Duże okrągłe oczy. Pierwsza płetwa grzbietowa mała z zakrzywionym końcem. Druga płetwa grzbietowa zauważalnie mała i niska. Duże ale smukłe płetwy piersiowe. Kolor ciemny brązowo-szary, przy brzuchu przechodzący w biały. Długość 3,3m, zazwyczaj do 3m. Widywany rzadko zazwyczaj w zachodnich rejonach Med. Pływa zazwyczaj w głębszych wodach ale widywano go przy brzegu na głębokości tylko kilkunastu metrów.
Fr Requin-cuivre, Sp Tiburon cobrizo, It Squalo bronzeo
Smukły i proporcjonalnie zbudowany rekin. Raczej długi i wąsko zaokrąglony nos. Małe okrągłe oczy. Pierwsza płetwa grzbietowa stosunkowo duża z wąsko zaokrągloną końcówką. Spiczaste końcówki płetw piersiowych. Druga płetwa grzbietowa mała. Kolor brązowawy aż po złoto-brązowy lub szary u góry, przy brzuchu przechodzący w biały. Długość do 2,9m. Na Med zazwyczaj od 0,6-2,8m. Widywany rzadko lub sporadycznie; południowa Hiszpania, Maroko, Algeria i aż po południową Sycylię, Morze Tyreńskie, Archipelag Dodekanezu. Zdarzało się im pojawiać niedaleko Nicei, Triestu i w różnych innych rejonach Adriatyku.
Żyją zasadniczo w wodach przybrzeżnych do 100m i głębiej. Często w pobliżu zatok i wysp. Poluje raczej w grupach niż samotnie. Na Med nie jest uważany za szczególnie groźnego chociaż był przyczyną paru pogryzień głównie w innych morzach.
Fr requin borde, Sp Tiburon macuira, It Carcarino minore pinna nera
Opływowe kształty ale krępe ciało. Długi i spiczasty nos. Długie otwory skrzelowe. Wysoka pierwsza płetwa grzbietowa z ostro zakończonym końcem. Płetwa odbytowa trochę większa od drugiej płetwy grzbietowej. Kolor szary u góry, przy brzuchu biały z widocznym szarym paskiem. Niższa płetwa ogonowa i płetwy piersiowe często z czarnymi zakończeniami. Długość 2,5m, zazwyczaj to 2,3m. Występuje generalnie w rejonach wschodnich i południowych, od Tunezji aż po Izrael. Czasem widywane u wybrzeży Sycylii i Malty a na wschodzie na Dodecanezie. Pływa czasem w ławicach przy brzegu, zwykle w cieplejszych płytszych wodach do 30m. Różne typy dna. To aktywne i szybkie rekiny. Jest szczególnie groźny gdy wpada w szał atakując ławice ryb.
Fr requin-pointes noires, Sp Tiburon de puntas negras, It Squalo pinna nera
Mały rekin do 1,6m z widocznymi czarnymi końcówkami płetw. Krótki zaokrąglony nos. Owalne oczy. Pierwsza płetwa grzbietowa średnich rozmiarów, druga stosunkowo duża z krótkim tylnym zakończeniem. Płetwa odbytowa o podobnych rozmiarach i umiejscowiona bezpośrednio pod drugą płetwą grzbietową. Kolor jasno szaro-brązowy u góry, przy brzuchu przechodzący w biały, na białych bokach ciemniejsze horyzontalne pasy. Końcówka pierwszej płetwy grzbietowej i dolnej ogonowej z widocznymi czarnymi plamami. Długość do 1,8m, najczęściej 1,6m. Widywano je na Cyprze, w Libanie, Izraelu i Tunezji w płytkich przybrzeżnych wodach na 20-100m na różnych typach dna. Lubi płytkie wody, w stosunku do ludzi jest bojaźliwy. Jego ugryzienia są paskudne.
Fr Requin sombre, Sp Tiburon arenero, It Squalo grigio
Duży, smukły rekin z krótkim zaokrąglonym nosem i niskim grzbietem między płetwami. Dość duże okrągłe oczy. Niezbyt widoczne przednie płaty nosowe. Płetwa odbytowa większa od drugiej płetwy grzbietowej i umiejscowiona bezpośrednio pod nią. Druga płetwa grzbietowa niska. Długie płetwy piersiowe, sierpowate z dość ostrymi wierzchołkami. Kolor niebieski do szarego na grzbiecie, przy brzuchu przechodzący w biały z horyzontalnym paskiem jaśniejszego pigmentu na bokach. Długość 4m, zazwyczaj 3,65m.
W Med są raczej rzadkie, widywano je na południe od Morza Katalońskiego w Gibraltarze, Maroku i Hiszpanii a także na wschód od Aboranu po Kanał Sycylijski. Żyją na głębokościach do 400m, zazwyczaj 30-200m. Są aktywne, to potężne drapieżniki i padlinożercy.
Fr Requin-babosse, Sp Tiburon babosa, It Squalo grigio
Duży, smukły rekin z długim lekko spiczastym nosem i widoczną wypukłością między płetwami grzbietowymi. Widoczne rozwinięte płaty nosowe. Pierwsza płetwa grzbietowa umiarkowanych rozmiarów z tępo zakończonym wierzchołkiem. Druga płetwa grzbietowa również umiarkowanych rozmiarów z krótkim tylnym zakończeniem. Dość długie i proste płetwy piersiowe. Kolor szary lub lekko szary u góry czasem z brązowawym połyskiem, przy brzuchu przechodzi w biały, po bokach biały horyzontalny pasek. Długość do 3m, zazwyczaj około 2,82m. Na Med występuje rzadko, głównie na południu Hiszpanii i w Maroku. Żyją na głębokościach do 430m, często zapuszczają się na 90m a młode osobniki widuje się już na 25m.
Fr Requin gris, Sp Tiburon trozo, It Squalo grigio,vaccotta,mangialice
Krępy rekin z rzucającą się w oczy wysoką pierwszą płetwą grzbietową. Nos raczej krótki i zaokrąglony. Wypukłość między płetwami grzbietowymi. Pierwsza płetwa grzbietowa z lekko zaokrąglonym lub spiczastym wierzchołkiem jest znacznie bardziej widoczna. Dość duże płetwy piersiowe. Stosunkowo duża druga płetwa grzbietowa. Płetwa odbytowa podobnych rozmiarów co druga grzbietowa. Kolor od szarego do szaro-brązowego na grzbiecie, przy brzuchu przechodzi w biały, horyzontalny pasek ciemniejszego pigmentu na białych bokach przy brzuchu. Długość do 2,5m, zazwyczaj 1-2,3m. Dość pospolity w południowej i centralnej części Morza Śródziemnego, szczególnie koło Tunezji, Libii, Egiptu i w Kanale Sycylijskim. Sporadycznie przy brzegach Hiszpanii, na Balearach, Rivierze Francuskiej, Sardynii, Korsyce i zachodnich brzegach Włoch na południe od Genovy. Także na Malcie i Wyspach Pelagicznych. I bardzo rzadko w północnym Adriatyku. Czasem w Morzu Egejskim. To przybrzeżny rekin, żyje często w płytkich wodach do 100m głębokości o piaszczystym i mulistym dnie, w zatokach, ujściach rzek, koło wysp i płaskich skał. Ludzi atakuje przypadkowo.
Fr Requin bleu, Sp Tintorera, It VerdescaVirdiscu,Musiedde,Verdun
Smukły rekin o pełnych wdzięku proporcjach z długim nosem i bez grzbietowej wypukłości. Duże oczy, długie i raczej szczupłe płetwy piersiowe z zakrzywionymi wierzchołkami. Pierwsza płetwa piersiowa raczej mała z zakrzywionym wierzchołkiem i położona sporo za płetwami piersiowymi. Na grzbiecie kolor kobaltowo-niebieski z oddcieniem metalicznego niebieskiego na bokach, na brzuchu przechodzący w biały. Długość do 3,8m, zazwyczaj 0,5-2,5m. Występują dość pospolicie wszędzie włącznie z Adriatykiem i Morzem Marmara. Nie ma ich w Morzu Czarnym. To rekin pelagiczny, wody 7-16C czasem nawet 25C i głębokości do 150m. Często pojawia się przy wyspach, często przy powierzchni.
Generalnie żyje w głębokich wodach oceanów ale sporadycznie spotykany przy brzegu wysp stykających się z głębią. Ma białe zakończenia na płetwach grzbietowych, piersiowych i ogonowych. Długość do 3,5m.
Bardzo niebezpieczny gatunek. Jest uważany za jednego z czterech najgroźniejszych rekinów. Nieprzewidywalne zachowanie. Łatwo go rozpoznać po bardzo dużej, zaokrąglonej płetwie grzbietowej i płetwach piersiowych. Są w białe cętki na brzegach, u młodych osobników może nie być widocznych cętek. Ma bardzo silne zęby górnej szczęki. Występuje we wszystkich morzach z wyjątkem bardzo zimnych rejonów. Preferuje wody o temperaturze powyżej 20C. Widywany w wodach o temperaturze 18-28C i na głębokościach 37-184m.
Inne nazwy to Zambezi, Ground Shark, Cub Shark.
W Australii znany też jako Freshwater Whaler, Swan River Whaler i River Whaler. W Afryce nazywają go Zambezi Shark a w Ameryce Łacińskiej Lake Nicaragua Shark. Jeszcze inne nazwy to River Shark, Cub Shark, Van Rooyen's Shark, Slipway Grey Shark, Square Nose Shark.
Korpulentny korpus, krótki tępy nos, trójkątne ząbkowane zęby w górnej szczęce i żadnych plam na płetwach u dorosłych osobników. Druga płetwa grzbietowa ma jedną trzecią wysokości pierwszej. Małe oczy, nie ma wypukłości między płetwami grzbietowymi. Kolor od szarego do lekko brązowego u góry i blady poniżej, czasem blady pasek na boku. Jest podobny do Sandbar Shark ale ma krótszy i szerszy nos. Duża pierwsza płetwa grzbietowa zaczyna się nad środkiem płetwy piersiowej, podczas gdy u Sandbar Shark zaczyna się ponad przednią częścią płetwy piersiowej. Potężne szczęki. Długość to 7-11 stóp i waga od 200 do 500 funtów. Spotykany blisko brzegu i może przebywać przez jakiś czas w słodkiej wodzie ujść rzek, rzek i jezior. Uważany za najgroźniejszego rekina na świecie, nawet bardziej niż Great White Shark. Jada prawie wszystko. Spotykano go nawet w Amazonce 4000km od morza i w dolnej części Missisipia a w Australii w Brisbane River, Herbert River, Swan River, Clarence River, Daly River, i nawet w Lake Macquarie. W Indiach zapuszcza się w wody Gangesu. Lubi mętne wody. W Australii często mylony z Bronze Whaler. Był przyczyną wielu śmiertelnych ataków na ludzi.
Znany też pod nazwą Leopard Shark.
Łatwo je rozpoznać po wzorze i często po rozmiarze. Kolor u góry ciemny, poniżej żółtawy. U mniejszych osobników ciemniejsze plamki, stąd nazwa Leopard. Większe osobniki stają się tygrysami gdy plamki się powiększają i zmieniają w pasy. Są bardzo silne, mają haczykowate zęby. Padlinożerca o doskonałym kamuflażu. Żyją w wodach tropikalnych i subtropikalnych. Głównie na otwartym morzu, ale niektóre duże osobniki podpływają pod same plaże. Potrafią rozłupać skorupę żółwia morskiego. Długość do 5,5m (18 stóp) ale sądzi się, że bywają i większe. Waga około tony. Światowy rekord to 1780 funtów. Kiedy Tiger Shark jest głodny zjada wszystko co napotka; ryby, ptaki, inne rekiny, krokodyle, lwy morskie, delfiny, węże morskie. Rekiny te są uważane za bardzo niebezpieczne. Są dość pospolite w cieplejszych wodach. Potrafią pojawić się w bardzo płytkich wodach, szczególnie nocą ale również i za dnia.
Fr Requin-marteau, Sp Cornuda comun, It Pesce stampella
Duży rekin o wdzięcznych kształtach z wypukłą głową. Pierwsza płetwa grzbietowa wysoka, o sierpowatym kształcie i zaokrąglonym zakończeniu. Druga płetwa grzbietowa mała i niska. Płetwy piersiowe umiarkowanych rozmiarów. Kolor na grzbiecie brązowo-szary, w kierunku brzucha przechodzący w biały. Długość do 4m, zazwyczaj 3,5m.
Na Med widywane rzadko lub sporadycznie, głównie Alboran, Maroko, południowa Hiszpania i Algeria. Sporadycznie na wschód od Kanału Sycylijskiego. To bardzo mobilny rekin pelagiczny. Pokazuje się i na płytkich wodach przy brzegu i na głębokościach do 275m. W innych częściach świata np. na Morzu Corteza i Morzu Czerwonym gdzie jest ich dużo tworzą spore ławice.
Fr Requin-marteau, Sp Cornuda cruz,Tiburon martillo, It Squalo martello,Pisci crozza,Pesce carabiniere,Magnosa
Duży rekin młot z szeroką wypukłą głową. Stosunkowo wysoka pierwsza płetwa grzbietowa, sierpowata i ostro zaokrąglony wierzchołek. Druga płetwa grzbietowa mała i niska, mniejsza niż płetwa odbytowa. Płetwy piersiowe umiarkowanych rozmiarów. Kolor na grzbiecie ciemny oliwkowy lub brązowo-szary, przy brzuchu przechodzący w biały. Ich oczy pozwalają na 360 stopniowe pole widzenia. Długość do 3,7m, zazwyczaj około 3m.
W Morzu Śródziemnym widywany sporadycznie od Gibraltaru po Bosfor i Morze Marmara. Czasem w Morzu Liguryjskim i Adriatyku, częściej w Morzu Egejskim szczególnie po tureckiej stronie i na wyspach Dodekanezu. Aktywny przybrzeżny i półoceaniczny rekin pelagiczny. Widywany blisko brzegu, w małych zatokach. Lepiej go unikać. Był już przyczyną paru śmiertelnych wypadków. To agresywny łowca ale nie poluje na ludzi. Są raczej defensywne i atakują gdy są sprowokowane. Jest 9 rodzajów rekinów młotów i jedynie 3 z nich uważa się za niebezpieczne.
Fr Grand requin-marteau, Sp Cornuda gigante, It Pesce martello maggiore
Duży lub bardzo duży, do ponad 5m, charakterystyczny rekin młot z kanciastą głową. Pierwsza płetwa grzbietowa wysoka, mocno sierpowata i z ostrym spiczastym wierzchołkem. Płetwy piersiowe o sierpowatym kształcie. Kolor u góry ciemno brązowo-szary, przechodzący w biały w kierunku brzucha. Długość 5,5m a nawet 6m, zazwyczaj jednak to 3,5-4,5m.
W Morzu Śródziemnym widywane rzadko, głównie na wybrzeżu Afryki Północnej między Gibraltarem a Tunezją, a także na Morzu Jońskim i w Kanale Sycylijskim. Widywano je też w Ligurii. Jednakże rekiny te to nomadzi i mogą pokazać się wszędzie, szczególnie w południowych rejonach. To bardzo żarłoczny gatunek i jeden z najbardziej drapieżnych rekinów. Pływają zarówno w głębokich jak i płytszych wodach, często na głębokościach od powierzchni do 80m.
Ataki rekinów w Morzu Śródziemnym zdarzają się niezwykle rzadko. Prawdopodobnie z powodu drastycznie malejącej ich populacji. Z powodu bezmyślnych połowów rekiny należą do gatunków zagrożonych, bliskich wyginięciu i niestety ich populacja jest coraz mniejsza z dnia na dzień. Rekiny są na szczycie łańcucha pokarmowego morskiego ekosystemu i spadek ich liczby oznacza zachwianie równowagi ekosystemu i wzrost populacji ich naturalnych ofiar, przede wszystkim słabych i chorych osobników. A to, między innymi, może powodować rozprzestrzenia się różnych chorób wsród morskich stworzeń jadanych przez ludzi.
Na przestrzeni ostatnich 70 lat w Morzu Śródziemnym było około 100 ataków rekinów, czasem bardzo groźnych w skutkach. Większość z tych wypadków nie została zgłoszona do ISA.
Według oficjalnych danych International Shark Attack File w ciągu ostatnich 150 lat było 36 ataków rekinów z czego 18 zakończyło się śmiercią ofiar. Gdyby ktoś myślał, że to duża liczba to należy wziąść pod uwagę miliony ludzi kąpiących się co roku w morzu i setki tysięcy łowiących ryby. Przy tym liczba ataków to znikomy ułamek i można uważać, że Morze Śródziemne jest raczej bezpieczne jeśli chodzi o rekiny.
Z bazy danych ISA:
55. 6 październik 2008, na wyspie Vis, Smokvina Bay, Chorwacja, 43 letni podwodny łowca, Damjan Pecek poważnie ugryziony w łydkę przez 5m GWS.
54. 13 lipca 2006 w San Juan Beach, Alicante, Hiszpania, 7 letna dziewczynka, poważne ugryzienia ręki i nadgarstka. Nie potwierdzono udziału rekina w zajściu. WŁadze sądzą,że rany mogły być spowodowane przez bluefish.
53. 3 września 1993, w Valencia, Hiszpania, 69 letni, podczas pływania Jorge Durich Heredia (lub Hernandez) został ugryziony w udo, i stracił palce lewej stopy w wyniku ataku 1.5m psa morskiego.
52. 3 września 1993 w Playa de las Arenas, Valencia, Hiszpania, podczas pływania Jose Hernandez stracił palce u nóg w wyniku ataku 4 stopowego rekina.
51. 6 czerwca 1989, między Punta Blanca a Marine del Carrara, Marinalla, Toskania, włochy, Ezio Bocedi, mężczyzna uprawiający windsurfing, został ugryziony w udo przez 3m GWS. Zsunął się z deski do wody za potrzebą i wtedy rekin zaatakował.
50. ŚMIERTELNY 2 stycznia 1989, w Morzu Tyreńskim. Włochy, Golfo di Baratti, koło Piombino, 47 letni Luciano Constanzo uprawiał scuba diving. Był na powierzchni kiedy został zaatakowany przez 6 metrowego GWS. Jego ciała nie odnaleziono.
49. 2 sierpnia 1989 w Morzu Adriatyckim w Ippocampo, Włochy, odnotowano atak rekina. Brak bliższych szczegółów ale ofiara przeżyła.
48. Lipiec 1985 lub 1986 na Sycylii, Włochy, w Punta Secca, 13 letni Neil Montoya uprawiał snorkelling kiedy został zaatakowany przez 3.6 m GWS który poranił mu stopę.
47. 1982 w Biserta Bechatuer, Tunezja, angielski wczasowicz zaatakowany podczas gdy uprawiał spearfishing. Brak szczegółów.
46. Lato 1981 w Grecji, koło Volos Pagastikos, Kolpas, rekin zaatakował austriackiego turystę uprawiającego spearfishing. Mężczyzna przeżył, brak szczegółów.
45. Lato 1981 w Pagasitikos Gulf, Grecja, austriacki turysta zaatakowany podczas uprawiania spearfishingu. Brak bliższych danych.
44. ŚMIERTELNY 10 sierpnia 1974 w Omis, Adriatyk w Chorwacji, Rolf Schneider został zaatakowany i zabity przez 5m GWS. Stracił stopę i wykrwawił się na śmierć.
43. ŚMIERTELNY 7 września 1971, Adriatyk, polski turysta zabity przez rekina. Brak bliższych danyc.
42. ŚMIERTELNY 1971, Adriatyk w Chorwacji w Ika, Stanislaw Klepta stracił nogę w wyniku ataku GWS.
41. ŚMIERTELNY 16 sierpnia 1966 w Dalmacji, Adriatyk w Chorwacji, odnotowano śmiertelny atak przez GWS. Brak blizszych danych.
40. ŚMIERTELNY 1 czerwca 1963, w Thessaly, Grecja koło Trikerion Island, 42 letnia Helga Pogl została śmiertelnie zraniona przez GWS.
39. ŚMIERTELNY 2 września 1962, Morze Tyreńskie, Włochy, w Seo Circeo, Secca del quadro, 28 letni Maurizio Sarra odniósł wiele ran obu nóg. GWS. Uprawiał spearfishing.
38. 31 sierpnia 1962, w Sharon, Izrael, 2km na północ od Apollonio, rybak zetknął się z rekinem. Brak danych odnośnie obrażeń.
37. ŚMIERTELNY 24 września 1961, Adriatyk w Chorwacji, w Opatija na północno zachodnim brzegu zatoki Rijeki, 19 letniemu Sabitowi Plana GWS urwał rękę i ugryzł w nogę.
36. 7 lipca 1961, Adriatyk w Riccione, Włochy, 21 letni Manfred Gregor został ugryziony w stopę przez 4.5 m GWS.
35. We wrześniu 1956, w Morzu Tyreńskim, Włochy, 1.5 mili na południe od San Felice Circeo, nurek scuba Goffredo Lombardo przeżył atak 4m samicy GWS.
34. ŚMIERTELNY 20 lipca 1956, w St. Thomas Bay, Marsascala, MALTA. 40 letni Jack Smedley został śmiertelnie zraniony przez GWS.
33. ŚMIERTELNY W 1956, w Kerkira, wyspa Corfu, Grecja, 15 letnia dziewczynka (nazwisko Margoulis) została zabita przez GWS w czasie gdy pływała w pobliżu jachtu. Jej ciała nie odnaleziono.
32. ŚMIERTELNY Sierpień 1955 w Budvie, Adriatyk, Czarnogóra, śmiertelny atak spowodowany przez GWS. Brak szczegółów.
31. 4 sierpnia 1952, w Genui, Włochy, 14 letni podwodny łowca zraniony w ramię po tym jak ugodził nożem GWS.
30. 4 sierpnia 1952, w Genui, Włoch, 17 letni podwodny łowca Andrea Podesta został ugryziony w nogę przez 100kg rekina.
29. ŚMIERTELNY 3 listopada 1951 w Almalfi, Salerno, Włochy, Anna Wurn (wiek nieznany) podczas pływania została śmiertelnie zraniona przez rekina.
28. 17 sierpnia 1951, na wyspie Corfu w pobliżu Royal Residence, Mon Repos, Grecja, 18 letni George Athanasenas został poraniony przez GWS.
27. ŚMIERTELNY 17 sierpnia 1951, na wyspie Corfu w pobliżu Royal Residence, Mon Repos, Grecja, 15 letnia Vanda Pierri została zjedzona przez GWS. Ciała nie odnaleziono.
26. ŚMIERTELNY Latem 1950 w Pireusie, Ateny, Grecja, jakiś pływak został śmiertelnie zraniony przez rekina. Szczegóły wypadku nie zostały odnotowane.
25. ŚMIERTELNY 22 września 1948, w Keratsini w Grecji, 17 letni Dimitrios Parasakos podczas pływania został śmiertelnie zraniony przez 10m rekina.
24. 5 luty 1945, w Tel Aviv, Izrael, rekin zaatakował pływającego brytyjskiego policjanta. Rekina został odstraszony przez samolot RAF. Widząc całe zdarzenie pilot zanurkował samolotem na samą wodę co odstraszyło rekina. Brak szczegółowego raportu na temat ran i całego wydarzenia.
23. ŚMIERTELNY W 1944 do Adriatyku blisko Włoch wpadł samolot M-24, jeden z członków załogi został pożarty przez rekina.
22. Sierpień 1943 w Morzu Tyreńskim, Włochy, 40 mil na południe od Neapolu, amerykańska latająca forteca wpadła do morza. Drugi pilot, porucznik Robert D. Krutz pływał po powierzchni czekając na ratunek. Został pogryziony przez rekina w ramiona, ręce i stopy.
21. ŚMIERTELNY 23 lipca 1926, Golfo di Genova na Morzu Liguryjskim, Włochy, 20 letni Augusto Cesellato został zaatakowany i zjedzony przez jak oszacowano 6 - 7 metrowego żarłacza. Ciała nie odnaleziono.
20. W 1917 w Tripolisie, Libia, rekin ugryzł mężczyznę nurkującego ze skandalopetrą za gąbkami.
19. ŚMIERTELNY 25 kwietnia 1909, wybrzeże Tunezji, niejaki Johannis Zambetta został zjedzony przez rekina.
18. ŚMIERTELNY styczeń 1909, blisko Capo San Croce, Sycylia, Włochy, z brzucha złowionego w sieci rekina wydobyto trzy ciała, niezidentyfikowanego mężczyzny, kobiety i dziewczynki. Możliwe, że najpierw utonęli a potem zostali zjedzeni przez rekina; tego nie wiadomo. W tym czasie, 28 grudnia 1908 w południowych Włoszech i na Sycylii miało miejsce potężne trzęsienie ziemi i tsunami w którym straciło życie ponad 100000 ludzi z nadmorskich miasteczek.
17. ŚMIERTELNY w styczniu 1908 w Adriatyku w pobliżu Słowenii, Milena Scambelli straciła nogę. Prawdopodobnie był to GWS, chociaż nie zostało to potwierdzone.
16. ŚMIERTELNY 12 sierpnia 1907 na wyspie Krk, zatoka Kirner, Chorwacja, miejscowa nauczycielka podczas pływania śmiertelnie zraniona przez rekina.
15. ŚMIERTELNY 12 sierpnia 1907 na wyspie Krk, zatoka Kirner, Chorwacja, Josef Slivovoc podczas pływania został śmiertelnie zraniony przez rekina.
14. ŚMIERTELNY 7 marca 1907, w Marsaskala, Malta, 2 rybaków zabitych przez 6m GWS kiedy wypadli przez burtę do morza.
13. ŚMIERTELNY latem 1903, na Krecie, dwóch poławiaczy gąbek śmiertelnie poranionych przez rekiny.
12. ŚMIERTELNY 14 listopad 1902, Włochy koło Neapolu, chłopiec śmiertelnie ranny w czasie gdy pływał.
11. Czerwiec 1902, w Marsa Matruh Tzortzou Reef, Egipt, poławiacz gąbek Giorgios pogryziony w rękę i udo.
10. ŚMIERTELNY 23 września 1901, w Larnace, Cypr, 2m rekin śmiertelnie poranił pływającego nastolatka w klatkę piersiową, ramiona i nogi.
9. 8 siepnia 1899, w Port Saidzie w Morzu Śródziemnym, Egipt, rekin wyrwał mięśnie pleców 9 letniemu arabskiemu chłopcu gdy ten pływał na plecach. 11.30 rano.
8. 8 sierpnia 1899, w Port Saidzie, Egipt, rekin ugryzł kąpiącego się 19 letniego arabskiego chłopca w przedramię, nadgarstek i dłoń. Wypadek wydarzył się rankiem o 9.30.
7. 8 sierpnia 1899, w Port Saidzie, Egipt, 13 letni arabski chłopak został ugryziony podczas kąpieli w morzu. Była 8.30 rano.
6. 11 lipca 1899, w Genui, Włochy, dwóch rybaków wyciągnęło rekina na pokład łodzi. Ten ugryzł jednego w ramię a drugiego w twarz i szyję.
5. ŚMIERTELNY 4 maja 1899, w Imperia Province Bordighera, Włochy, służący hrabiego z Strathmore i Kinghorne został śmiertelnie zraniony przez rekina.
4. ŚMIERTELNY 25 lutego 1890, w Marsascala Munxar Reef, Malta, łódź rybacka z 4 mężczyznami na pokładzie została staranowana przez rekina, mężczyźni wpadli do wody. Dwóch z nich nie odnaleziono i zakłada się, że zostali zjedzeni przez rekina.
3. ŚMIERTELNY 8 grudnia 1884, we Francji gdzieś pomiędzy Niceą a Villefranche trafiony harpunem 3m rekin odgryzł dziewczynce nogę. W konsekwencji dzicko zmarło z powodu utraty dużej ilości krwi.
2. Około 1881, w Cieśninie Mesyńskiej, Sycylia, Włochy, mężczyzna łowiący ryby z łodzi został zaatakowany przez GWS. Rany nie były śmiertelne.
1. ŚMIERTELNY 1 września 1868,w pobliżu Triestu na Adriatyku, mężczyzna został śmiertelni raniony przez GWS.
OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ