Sprzęt - Płetwy
Płetwy to element który ma chyba największy wpływ na osiągi nurkowe. Muszą być nie tylko dość mocne aby nas wynieść na powierzchnię ale lekkie i wydajne aby nie spalać dużo tlenu. Pióra płetw są robione głównie z trzech materiałów; plastiku, włókna szklanego i włókna węglowego. Płetwy z plastiku są najprostsze, najtańsze ale nie pękają i nie mają też właściwości piór z włókien. O pióra płetw trzeba bardzo dbać. Upuszczenie na nie jakichś twardych przedmiotów czy nawet wystawianie ich zbyt długo na słońce może mieć wpływ na ich charakterystykę i trwałość. Pióra z włókien są bardzo mocne ale nie są niezniszczalne. Też się niszczą i starzeją ale znacznie wolniej niż te tradycyjne. Pióra z włókien węglowych są znacznie mocniejsze, lepsze technicznie bo są bardziej energooszczędne niż te z włókna szklanego. Płetwy z takimi piórami są dobre dla doświadczonych łowców, takich co chcą coś jeszcze z siebie wycisnąć. Początkującym czy przeciętnym nurkom są zbyteczne.
Dobry wybór to płetwy dwuczęściowe tzn. takie w których da się wymieniać pióra. Przy płetwach z włókien dobrze zwracać uwagę czymają zwężające się pióra ( taki kształt daje najlepsze skuteczne krzywizny). Koniecznie z zamkniętym kaloszem, nigdy z otwartą piętą i paskami jak w płetwach scuba bo taki typ kalosza mniej skutecznie przenosi energię z kostki i łydki na pióra i ponadto stwarza też zagrożenia zaczepienia się zapięć w linki czy może nam się przytrafić pęknięcie paska. Kalosz musi być wygodny. Kalosze są na wszytkie rodzaje stóp. Omer czy Dessault mają kalosze na stopy szerokie i średnio szerokie,powiedziałbym, że na stopy przeciętnego faceta. Beauchat, Spetton i Esclapez mają węższe kalosze a Picasso chyba najszersze. .
Bardzo duży wpływ na charakterystykę płetw ma twardość/ sztywność piór. Im cięższy jest łowca tym sztywniejszych płetw potrzebuje. Nie zależy to jak ma silne nogi. W płetwach o miększych piórach pływa się generalnie lepiej po powierzchni, płetwy z twardszymi piórami są lepsze do głębokichnurkowań. Plastikowe płetwy z zielonymi piórami są dużo miększe niż te z czarnymi. Generalnie łowcy do 80-85 kg wagi powinni używać płetw z zielonymi piórami a ci powyżej tej wagi z czarnymi. Nurek o dużej wadze ciała może nie czuć się komfortowo używając miękkich piór bo więcej czasu zajmie mu uzyskanie odpowiedniego rozpędu przy wychodzeniu na powierzchnię. Poza tym miękkie pióra nie są dla tych co nurkują agresywnie, prędzej czy później stracą cierpliwość. Ale poprawią wydajność łowcom nurkującym bardziej technicznie.
Innym ważnym czynnikiem mającym wpływ na zachowanie się płetw jest kąt nachylenia kalosza do pióra płetwy. Większość płetw jest albo płaska( bez nachylenia) albo ma nachylenie około 25-30 stopni. Płetwy z takim nachyleniem są lepsze do pływania na powierzchni, do nurkowania lepsze są te płaskie. Dobrze gdy pióra mają szynę na całej swojej długości co zapobiega ślizganiu się wody po ich bokach oraz boczne kanały co przeciwdziała wibracjom pióra.
Pióra ponad 80cm i więcej są doskonałe dla spearos którzy polują na znacznych głębokościach( poniżej 25-30m) w ograniczonym rejonie. Pióra o długości poniżej 80cm są dobre dla łowców pokonujących duże odległości i często nurkują na różne głębokości. Krótsze pióra są znacznie łatwiejsze w pływaniu i manewrowaniu. Płetwy o długich piórach dają lepszy ciąg a to znaczy mniej wysiłku, więcej czasu pod wodą i krótszy czas na regenerację sił między nurkowaniami. >>> Przegląd sprzętu
Najlepiej więc długie /np 80cm /miękkie lub o średniej twardości. Kaloszowe a nie z regulowanymi paskami. Kolor oczywiście jak w przypadku maski. Wybierając płetwy należy wziąć pod uwagę grubość skarpety/ 3.5-4mm/. Takie płetwy są idealne do głębokiego nurkowania. Godnymi polecenia są Bat i Millenium Omera, Gara z Cressi, Mundial Carbone Pro Beauchat, Sporasub, Dessault, Maorisub, Effesub czy C4. >>>WYMIANA PIÓR PŁETW
Najnowszy wynalazek Omera . Fins holders - zakłada się je na stopy już po założeniu płetw. Zapobiegają spadaniu płetw ze stóp.
OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI
POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ