Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Techniki polowań - Glide.

Oct 05th, 2016


GLIDE czyli szybowanie w kierunku ryby

Nazwa bierze się od swobodnego opadania w kierunku ryby do której się strzela. Przypomina to pikowanie drapieżnego ptaka w kierunku swojej ofiary.Rybę zazwyczaj namierza się już z powierzchnio ile pozwalają na to warunki a często nurkuje się w ciemno, w zupełnie nieznane miejsce. Technika ta pozwala zaskoczyć rybę od góry a często i od tyłu.
W ten sposób można zapolować na wiele ryb a w głębszych na dentexa,groupera,seabream czy nawet duże ryby pelagiczne; bonito czy tuńczyki. Idealnymi warunkami jest bardzo dobra widoczność aby zobaczyć rybę z powierzchni albo przynajmniej taka, że widać rybę od połowy czasu zanurzenia. Glide stosuje się zazwyczaj poniżej 8 - 10 metrów. Można i na mniejszych głębokościach ale tu ryby są bardziej czujne i trudniej je podejść.

    

Czasem widoczność albo głębokość nie pozwalają wypatrzyć ryby z powierzchni. Wtedy spada się powoli w dół bedąc cały czas przygotowanym na zmianę trajektorii szybowania w razie zauważenia ryby. Jak najmniej zauważalne ruchy i jak najmniej hałaśliwe bo zaniepokojone ryby natychmiast wrócą do dziur albo szybko odpłyną poza nasz zasięg.

Glide wymaga bezwzględnej dyskrecji
-Spadamy na rybę tak aby nie wyczuła naszej obecności, nawet drżenia gum kuszy, nagłego ruchu dużej ilości wody czy dźwięku pracujących płetw.
-Zawsze zbliżamy się do ryby od góry bo nas nie widzi albo ma ograniczone pole widzenia. Przy cichym podejściu gdy ryba nie wyczuwa żadnych drgań i nas nie widzi, nie jest zaniepokojona, i mamy szansę na odpowiednio bliskie podejście.

 

Szybowanie w dół zaczyna się od momentu gdy łowca osiąga pływalność ujemną. Opada w dół bez pomocy płetw to znaczy nie pracując nogami. Łowca musi kontrolować swoją prędkość opadania rozstawiając lub przybliżając nogi do siebie oraz kierunek poprzez balansowanie ciałem i płetwami. I tak, gdy opadając , łowca chce skręcić w prawo wygina ciało w tym kierunku. Płetwy są używane wyłącznie jako ster.

I tak jak w Aspetto podstawowym elementem w stosowaniu tej techniki jest dyskrecja i bezgłośne zanurzenie. Zanurzenie nie może być hałaśliwe gdyż celem jest jak najbliższe podejście do ryby, bez jej wystraszenia. Aby zredukować ruchy do minimum, rękę którą używa się do wyrównywania ciśnienia w uszach można trzymać koło maski. Kuszę trzyma się wzdłuż ciała, potem powoli wysuwa się ją kierując w stronę celu do którego się zbliżamy. Oprócz tego, podejście typu Glide stosuje się również w Aspetto i polując w grotach czy w szczelinach skalnych. Oczywiście wyjmuje się rurkę z ust aby wylatujące bąbelki nie zaalarmowały ryb. Oczywiście i tu dla wykończenia używa się agguato. Glide stosuje się w czystych i głębokich wodach. Główna trudność to bycie nie za daleko od ryby do której się strzela. I dlatego można używać długiej kuszy /100cm a nawet 120cm/ o większej sile rażenia. Czyli te o naciągu gumowym z mocniejszymi gumami a pneumatyczne o większym ciśnieniu /20 - 30Atm/.

Kiedy warunki są dobre technika ta daje bardzo dobre wyniki. Najtrudniejsze jest niezauważalne podejście ryby, przynajmniej na tyle aby podejść ją na odległośc skutecznego skutecznego strzału i zdążyć go oddać. Za wyjątkiem głębokości technika jest łatwa o ile jest dobrze opanowana. W rejonach gdzie ryby rzadko widzą spearo z kuszą, jest mało motorówek i turystów można w ten sposób upolować piękne okazy. Dobre warunki to dno pełne szczelin, głazów i skał albo opadające zbocza. Głębokość zależy wyłącznie od umiejętności łowcy. Topowe glidy to nawet ponad 30-40m



OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ