Sprzęt - Pianki
Kolor czarny lub mimetyczny. Idealnie dopasowana. Najlepiej dwuczęściowa z kapturem i ze wzmocnieniami na łokciach i kolanach. Uniwersalna grubość to 5mm. Na chłodne wody albo jesień czy wiosnę 7mm. Niektóre pianki mają specjalne wzmocnienia na klatce piersiowej. To bardzo pomocne przy naciąganiu kuszy. Doskonałe pianki oferuje Marea, Polosub, Elios, Imersion, Effesub, Omer, Cressi, Beauchat, Effesub, Spetton, Picasso Elite czy Dessault.
Często używa się różnych dodatkowych docieplaczy czyli kamizelki i bermudy.
Pianki do spearfishingu w 90% są dwuczęściowe. Tylko doskonale dopasowana pianka zapewni minimalną utratę ciepła. Luźna pianka będzie trzymać za dużo wody i ciało nie będzie w stanie utrzymać ciepła. Ciało traci ciepło głównie w obszarze pach, głowy i szyi. Podobno sama głowa i szyja są odpowiedzialne za utratę 40% ciepła w wodzie. Stąd konieczność używania pianki z kapturem. Woda pochłania ciepło 25 % szybciej niż powietrze.
Pianka która jest za luźna przy nadgarstkach, kostkach i twarzy zwiększy wymianę wody wewnątrz. A nie jest to miłe uczucie gdy do pianki wlewa się zimna woda. Pianka za ciasna ograniczy krążenie krwi i nurek zaczyna marznąć. Zostaje również zakłócony oddech co jest nie do przyjęcia w spearfishingu i w nurkowaniu z zatrzymanym oddechem. Należy pamiętać, że osoba nie przyzwyczajona do pływania w piance będzie na początku miała wrażenie, że pianka jest za ciasna. Tak się dzieje szczególnie przy grubszych piankach które są mnie elastyczne. Krótko mówiąc pianka musi pasować idealnie i być jak druga skóra. I trzeba się przyzwyczaić to tego uczucia.
Jak upewnić się, że pianka pasuje idealnie. Większość radzi aby przy zakupie zakładać piankę stopniowo. Najpierw założyć nogawki spodni do kolan i upewnić się, że nie są wciągnięte za wysoko nad kostkami. Potem nałożyć piankę do krocza. Podobnie z kurtką. Najpierw naciąga się rękawy do łokci, potem do barków. Pianka nie może ani wisieć luźno ani być za ciasna.
Rozmiary pianek różnią się u różnych producentów ale w ich katalogach są podane rozmiary według ich standardów. W wielu piankach już standardowo stosuje się wzmocnienia na łokciach i kolanach. Oraz specjalne wzmocnienie na klatce piersiowej pomocne przy napinaniu kuszy gumowej.
Standardowe grubości to 3mm, 5mm i 7 mm a w bardzo zimnych wodach stosuje się 9mm. Nie jest to dokładna grubość bo tak naprawdę 1mm z tego zabiera nylonowa podszewka. Wybór grubości zależy od wielu czynników ; morza, pogody, pory roku, głębokości, czasu trwania nurkowania i indywidualnej tolerancji na zimno.
Zazwyczaj większość woli grubsze pianki nawet latem. Czemu? W Morzu Śródziemnym i Czarnym temperatura wody gwałtownie
spada wraz z głębokością. Takie szybkie spadki temperatury przy cienkiej piance nie są dobrze tolerowane przez organizm. Poza tym w pierwszych i ostatnich miesiącach lata termoklima jest płytko i ciągnie się przez ładnych parę metrów. A nurkowanie zazwyczaj trwa kilka długich godzin.
Biorąc wszystko pod uwagę wydaje się, że najbardziej uniwersalną pianką na Morze Śródziemne i Czarne jest 5 mm wiosną i latem. Potem zdecydowanie 7mm. Ale są tacy którzy cały rok nurkują w piątce. Są i tacy którzy całe lato używają 3mm. Pianka za gruba też jest niewskazana. Może dojść do przegrzania co prowadzi do niebezpiecznych następstw. Najlepiej mieć dwie albo i trzy pianki. 3mm na 2-3 godzinne polowania latem na małych głębokościach a 5mm na długie polowania ponizej termoklimy. I 7mm na jesień i często zimę. Plus jakieś bermudy i docieplacze. Latem na Atlantyk , Bałtyk i Morze Północne niektórzy polecają 7mm.A jesienią 9mm.
Kolor - nie ma prostej odpowiedzi. Trzeba używać pianki w kolorze otoczenia. Klasyczny kolor to czarny. Ci co lubią zawieszać się w wodzie / blue water hunters / i czyhać na przepływające ryby wolą kolor niebieski, ci co polują wśród wodorostów i alg używają pianek zielonych. Ci co polują bardzo głęboko używają nawet pianek czerwonych. Na dole przechodzi to w doskonałą czerń. Coraz popularniejsze są pianki camu które zapewniają lepsze wtopienie się w środowisko. Po nurkowaniu piankę jak i cały sprzęt dobrze jest wypłukać w słodkiej wodzie. Nigdy nie zostawiać pianki za długo na otwartym słońcu. Przy dłuższym niepływaniu najlepiej piankę trzymać na wieszaku.
Wybierając piankę należy też zwracać uwagę na jakość neoprenu i jego gęstość. Pianki o małej gęstości są miękkie i elastyczne. Zapewniają też duży komfort. Jednak wraz z głębokością podlegają dużej kompresji i gwałtownie tracą pływalność. Ponadto nie są zbyt wytrzymałe. Generalnie wytrzymują 2-3 sezony. Używa się ich do max 20m głębokości. Pianki o średniej gęstości są bardziej odporne na rozdarcia i mniej podatne na kompresję, przez co ich pływalność nie zmniejsza się tak bardzo. Stosuje się je do około 40 metrów. Ale są też mniej rozciągliwe i mniej wygodne niż pianki o małej gęstości neoprenu. Jakkolwiek pianka 5mm o średniej gęstości jest jeszcze dość wygodna. Grubsze już są dosyć sztywne. Poniżej 40m najlepsze są pianki z neoprenu o wysokiej gęstości. Są najmniej podatne na kompresję, najsztywniejsze ale i najcieplesze. Są też drogie ale jeśli ktoś często poluje głęboko warto zainwestować w piankę z takiego neoprenu.Najwygodniejsze w 100% są pianki z neoprenu Yamamoto 45, potem Heiwa o średniej i małej gęstości, następnie Nam Liong o małej gęstosci i na końcu Heiwa o wysokiej gęstości. Najbardziej odporne na uszkodzenia są po kolei pianki Heiwa o wysokiej i średniej gęstości, dalej Heiwa o niskiej gęstości, neopren Yamamoto 45 i Nam Liong o małej gęstości. Jeśli chodzi o izolację termiczną to do głębokości 20 metrów wszystkie pianki z neoprenu Yamamoto 45, Heiwa i Nam Liong o każdej gęstości gwarantują 100% izolację. Przy głębokościach od 20 do 40 metrów jedynie Heiwa o wysokiej gęstości zapewnia 100% izolację termicznę. Heiwa o średniej gęstości jest nieco gorsza ale nadal ciepła. Pianka z Yamamoto 45 zatrzymuje już tylko około 80% ciepła a pianki z Nam Liong i Heiwa o małej gęstości dają już tylko 50% ciepła. Poniżej 40 metrów jedynie pianka z Heiwy o wysokiej gęstości zapewnia przyzwoite ciepło, Heiwa o średniej gęstości jest tylko trochę chłodniejsza a pianka z Yamamoto 45 to około 50% ciepła. Heiwa i Nam Liong o małej gęstości poniżej 40m to już tylko około 20% ciepła czyli jest bardzo zimno.
Neopren Open Cell Interior- zapewnia na maksymalne boczne rozciąganie. Wada to bakterie które mogą się pojawić na powierzchni i powodować poważne problemy skóry. Jak gąbka przepuszcza wodę. Jeśli pianka jest zrobiona z kiepskiej jakości neoprenu nie będzie wytrzymała. Często puszczają łączenia i pianka za bardzo się rozciąga albo zwisa. Jeśli neopren jest dobrej jakości pianka doskonale przylega do ciała, jest nadzwyczaj ciepła, miękka i wygodna. Nie ma problemu z ich łataniem i sklejaniem. To najlepszy rodzaj neoprenu na piankę do polowań.
Obecnie częściej to Closed Cell Neoprene Smooth Skin - woda nie przechodzi przez materiał, wewnętrzne wyścielenie smooth skinogranicza przepływ wody. Smooth skin jest dobrze rozciągliwy i mocniejszy, nie powoduje otarć ani podrażnień skóry i jest łatwy w konserwacji. Często używany jako wewnętrzne uszczelnienie przy twarzy, nadgarstkach i kostkach. Pianki z zewnętrznym wykończeniem Smooth Skin są bardzo ciepłe i stwarzają dla wody bardzo małe opory. Czasem są w różnych kolorach albo w różne wzory.
Zalety pianki 'unlined cell interior':
- sama guma pianki 'cell interior' przylega idealnie do ciała ograniczając wchłanianie wody przez piankę przez co jest ona cieplejsza. Guma jest łatwiejsza do dezynfekcji i mniej podatna na łapanie paskudnych zapachów niż nylon.
Zalety pianki ' smoothskin exterior':
- smoothskin schnie szybko , znaczenie to mniejsza utrata ciepła z powodu parowania kiedy siedzi się na łodzi. Jest także bardziej elastyczna i giętka niż pianka pokryta nylonem i ma mniejsze tarcie w wodzie. Minusem jest to, że trzeba ją ostrożnie ubierać i przy nurkowaniu uważać na ostre skały.
Zalety pianki ' nylon exterior':
-pokrycie pianki nylonem daje jej wytrzymałość i większą odporność na rozdarcia ale za cenę elastyczności. Nylon ponadto może być w różnych kolorach.
Zakładanie pianki ' open cell ':
- pianki open cell nie wsuwają się na skórę jak inne konwencjonalne pianki i muszę być przedtem nasmarowane.
Dobry sposób to : Dwu litrowa butelka z ciepłą wodę i do tego dodać trochę odżywki do włosów lub mydła w płynie czy żelu pod prysznic. Wymieszać i wlać do pianki rozprowadzając po całej wewnętrznej powierzchni. Teraz pianka powinna dać się łatwo nałożyć. >>> Jak założyć piankę open cell
Pianki smoothskin cell wymagają ostrożności przy zakładaniu; zawsze używa się całej dłoni a nie palców czy zbyt dużo siły bo może się to skończyć rozdarciem. Przy zdejmowaniu pianki smoothskin używa się takiej samej mieszanki wody z mydłem i smaruje się piankę od zewnątrz.
Ubieranie pianki ' unlined ':
- Wielu spearos używa po prostu wody morskiej. Jeśli jest za zimna to mieszanka ciepłej wody z antybakteryjnym mydłem w stosunku 20 do 1.
Mamy jeszcze pianki Metallic Lining Titanium - wewnętrzna część pianki jest pokryta silikonem i bardziej śliska co ogranicza potrzebę smarowania i ułatwia ubieranie. Takie wyłożenie powoduje, że pianka jest trochę sztywniejsza.
Coated Titanium Closed Cell Smooth Skin - wewnętrzna warstwa pianki odbija ciepło skóry nurka. Łatwe ubieranie bez używania jakichkolwiek środków smarujących. Jest w przeróżnych kolorach włącznie ze złotym, srebrnym a nawet kolorze węgla drzewnego. Taka tytanowa powłoka może być stosowana pod warstwy materiału zewnętrznego pianki. Wtedy mamy do czynienia z pianką o dwustronnympokryciu warstwą tytanową( double- sided titanium).
Pianki Slick Exterior z nylonem wewnątrz - redukują tarcie przy pływaniu i nurkowaniu, zmniejszają odczuwanie chłodnego wiatru na RIBie i wygląda się w nich sexy. Ale nylon od środka to mniejszy komfort nurka i większy przepływ wody co obniża ciepłotę ciała.Zewnętrzna strona pianek Slick Exterior nie jest odporna na promieniowanie UV i kontakt ze skałami. Dlatego nie jest polecana na polowania w grotach, myszkowanie wśród skał czy szukanie homarów.
Pianki Slick Exterior z open cell od środka - najwygodniejsze i najdroższe ale najmniej trwałe. Używają je głównie freediverzy w zawodach i łowcy mający za dużo kasy. Pianki te są nadzwyczaj delikatne. Czyli ciągłe naprawy rozdarć i przeciętych miejsc.
Współczesny wariant pianek Lined Neoprene z shark skin - charakteryzuje go większa odporność, lepsze właściwości hydrodynamiczne, doskonale przylega i jest bardzo elestyczny
Wśród nowości mamy również Sandwich Neoprene, warstwa neoprenu na podszewce z gumowatym pokryciem na zewnątrz. Bardziej odporny ale jest mniej elastyczny.
Laminated Neoprene - to inaczej materiały takie jak nylon, lykra czy bardziej szorstki Kevlar którymi powleka się surowy neopren. Daje to neoprenowi odporność na otarcia ale zmniejsza rozciągliwość. Im twardsze pokrycie, tym mniejsza rozciągliwość. Zastosowanie to łaty na kolanach, łokciach i klatce piersiowej, zazwyczaj z Kevlaru który jest bardziej wytrzymały niż nylon.
W droższych piankach mamy Water Barrier Seals, uszczelnienia pianek przy twarzy, kostkach stóp i dłoniach. Mając piankę z takimi uszczelnieniami można nawet polować w cieńszej piance w zimie.
Long John a spodnie.
Trudna sprawa. Zdecydowanie Long Johny dają więcej ciepła i są lepsze. Ale w przypadku gdy wzywa natura trudniej je zdjąć...
Uniwersalna opcja to 5 mm dwuczęściowa pianka bez suwaków i z kapturem. Dla mnie najlepsza jest z open cell. Pamiętać należy, że pianka interior cell jest cieplejsza ale jest potrzebne mydło i ostrożność przy zakładaniu. Pianka z interior nylon jest ciężka w zakładaniu i jest dobra dla tych co nie planują spędzać w wodzie więcej niż pięć godzin. Dla początkujących najlepszą opcją jest pianka z ' outer nylon czy lycra '. Pianki smoothskin są bardzo wygodne ale wymagają delikatnego obchodzenia się. Warto również mieć na klatce wzmocnienie do naciągania kuszy. Dzięki temu uniknie się siniaków. Im lepszy neopren tym bardziej rozciągliwy. >>> Przegląd sprzętu
OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ