Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Sprzęt - Pas balastowy

Oct 05th, 2016

Balast

Pasa balastowy jest używany do zrównoważenia pływalności pianki. Ponieważ każdy ma inną wagę to potrzebuje inne obciążenie. Zależnie od głębokości na jakiej się nurkuje, spearo powinien zawsze starać się mieć pływalność dodatnią do ok. 8m. W razie gdyby przytrafił mu się shallow water blackout, będzie unosił się na powierzchni.

 

Używa się klasycznego pasa z bezpiecznym zapięciem tzn. szybkim, tak aby w razie niebezpieczeństwa można go było szybko zrzucić.Bardzo dobre są pasy gumowe bo w przeciwieństwie do pasów parcianych są rozciągliwe i się nie zsuwają gdy pianka zmniesza swoje rozmiary przy nurkowaniu

Przy wychodzeniu na powierznię z bardzo dużej głębokości i gdy czuje się brak powietrza, wskazane jest odpięcie pasa i trzymanie go w ręku. Jeśli przytrafi się SWB, pas wysunie się z ręki a pianka sama wyniesie nurka na powierzchnię.

Dobrze jest mieć dwa kompletne pasy. W ten sposób, w przypadku zagrożenia nie będzie szkoda odpiąć pas i go stracić na dnie. To takie psychologiczne ale działa. Zawsze warto poświęcić pas balastowy i uratować życie.

Doskonałą alternatywą jest uprząż. Zapewnia o wiele lepsze rozłożenie balastu i nie zsuwa się przy głębokim nurkowaniu. Przy uprzęży nie odczuwa się też bólu w lędźwiach jaki powoduje ciężki pas. Nie jest jednak wskazana dla początkujących bo w razie potrzeby ciężko ją zrzucić ale nie tylko.

Przy stosowaniu uprzęży balast jest przesunięty na ramiona i pomaga w nurkowaniu w dół,dolna część stwarza większy opór przy wychodzeniu na powierzchnię a to znaczy, że spala się więcej energii i wzrasta ryzyko SWB.
Bardzo wygodne są kamizelki balastowe z rozciągliwego neoprenu(Imersion). Mieszczą również 3kg balastu.

Czasem dodatkowo stosuje się jeszcze balast na kostkach nóg aby przy Aspetto nogi nie unosiły się do góry. Szczególnie przy aspetto w prądzie albo bardzo głęboko. Ale również też i na płytkich wodach. Taki balast na kostkach kompensuje pływalność spodni pianki, to czego nie załatwia ani pas ani uprząż.

Balast na kostki

   
Obecnie są również dostępne pasy z neoprenu.Chyba najlepsze bo przy nurkowaniu w dół przylegają do ciała i nie zsuwają się.

Ważne jest dobre wyważenie. Na głębokości ok. 10m, pływalność powinna być zerowa. Wyważenie zależy oczywiście od wagi ciała i grubości pianki. Zbyt małe obciążenie sprawia ,że trzeba będzie zużyć zbyt dużo energii przy schodzeniu w dół. Natomiast przeważenie może być bardzo niebezpieczne.W dół płynie się co prawda łatwiej i szybciej ale dodatkowy czas zyskany na dnie zrównoważy się z dodatkowym czasem potrzebnym na powrót jak i dodatkowym czasem potrzebnym na odzyskanie sił. Na pewno jest łatwiej płynąc w dół i mając do pokonania pływalność pianki niż w górę i walczyć z grawitacją. A przy dużym przeważeniu może być bardzo poważny problem aby się wynurzyć. Plus na przykład końcówka powietrza, nagła niedyspozycja czy utrata sił i będzie to nasze ostatnie nurkowanie.

Uwaga - leżąc na powierzchni na wydechu mamy mieć pływalność dodatnią

Orientacyjnie przy wadze ciała 80kg i piance 5mm stosuje się 8kg balastu na głębokościach do ok.7m, między 8 a 15 m 6kg a poniżej 15metrów tylko 5kg. Schodząc poniżej 25m tylko 3kg.

Kalkulatory wyważenia online:   >> Kalkulator 1 <<      >> Kalkulator 2 <<

Neoprenowa kamizelka balastowa - alternatywa uprzęży

Pas balastowy mamy na biodrach a nie na brzuchu

Niektórzy wytrawni łowcy nurkują ze zmiennym balastem tzw. brazilianą. Zmienny balast stosuje się wyłącznie przy bardzo głębokich nurkowaniach. Wtedy na pasie jest stały balast, zazwyczaj 3 kg + 4 -6 kg dodatkowego balastu który potem zostawia się na dnie / jest na lince/. Nurkowanie ze zmiennym balastem ułatwia zejście na duże głębokości i ułatwia wynurzenie. Początkujący nie powinni absolutnie stosować nurkowania ze zmiennym balastem.

Brazyliana nie jest niczym nowym. Czymś podobnym była Skandalopetra, używana przez Greckich poławiaczy gąbek. Skandalopetra zazwyczaj była zrobiona z płaskiego kawałka granitu czy marmuru z zaokrąglonymi kształtami. Ważyła od 6 do 14kg. Była bardzo popularnym pomocniczym narzędziem nurków apnea na wyspach Morza Egejskiego a szczególnie na Kalymnos do lat sześćdziesiątych. W kamieniu był otwór i skandalopetra była połączona linką z łodzią. Lina miała znaczniki co 5 metrów. A ponadto nurek miał prywiązaną skandalopetrę do ręki za pomocą krótkiej linki zwanej gasa. W ten sposób mógł później puścić skandalopetrę nie tracąc kontaktu z linką łączącą go z łodzią.

    

Greccy nurkowie gąbek zawsze mieli na łodzi pomocnika zwanego Kolaouzieris. Podawał on nurkowi Skalopetrę a gdy ten był pod wodą, obserwował go za pomocą szklanego okularu i czuwał na liną. Kolaouzieris mógł zawsze wyciągnąć nurka, nawet gdy ten był nieprzytomny.
Obecnie nadal widuje się apneistów używających skandalopetry. I wszystko co stare jest znowu nowe. Nurek-apneista nurkuje pionowo w dół trzymając mocno kamień w wyciągnietych przed siebie rękach. Za pomocą skandalopetry można zwiększać i zmniejszać prędkość opadania oraz sterować. A na dnie trzymając ją pod pachą można chodzić.
Oficjalna strona Skandalopetra freediving >>> http://www.skandalopetra.com/index.asp


OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI
POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ