Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Sprzęt - Kajak

Oct 05th, 2016


Kajak

Czasem nie mamy do dyspozycji RIBa a czasem jest po prostu niepotrzebny i wtedy doskonałym rozwiązaniem jest kajak. Idealne są kajaki typu Washdeck (Sit-On-Top) tzw. Duckies. Kadłub w rodzaju pływającej platformy nurkowej, takie skrzyżowanie kajaka i canoe. Są bardzo sterowne i łatwo się na nie wchodzi z wody. Doskonale spisują się na morzu, jeziorach i rzekach. Niektóre są robione z polimerów , inne są nadmuchiwane. Im dłuższy kajak tym jest szybszy, a im szybszy tym bardziej sterowny i wiosłowanie jest łatwiejsze.

Czemu używać kayak a szczególnie Dive Kayak?
- Łatwiejszy do przepływania przez fale przyboju
- Sprawuje się doskonale nawet na pełnym morzu
- Łatwo i przyjemnie można się dostać na miesce polowania
- Jak nie mamy RIBa nie trzeba płynąć po powierzchni
- Prądy nie są żadnym problemem dla kajaka
- Jest bardzo dużo miejsca na cały sprzęt.
- Na kajaku można wygodnie odpocząć między nurkowaniami
- Jest dobry do transportu i podwieszenia zdobyczy
- Zbyteczna jest bojka
- Jest kotwica i linka kotwiczna którą można wykorzystać do schodzenia
- Można również używać na nim sonar i gps
- Wspaniała rekreacja, wiosłowanie rozrusza górne części ciała
- Można nim pływać tam gdzie nie wolno albo gdzie nie da się motorówką i
- Łatwy i tani transport
- Brak opłat parkingowych
- Brak kosztów konserwacji i opłat rejestracyjnych
- Mając kajak dwuosobowy można zabrać kogoś dla towarzystwa albo naszego dive buddy
- Nie ma hałaśliwego silnika
- Nadmuchanie to 15-20min

Sevylor Dive Yak Inflatable Kayak ST6696:

Wymiary w stanie rozłożonym 370x100cm
Wymiary w stanie złożonym 77x44x30cm
Kadłub - 2 nadmuchiwane komory,wzmocnione dno
2 Wygodne regulowane siedzenia
3 miecze
Waga 21kg
Ładowność 220kg

   

Ma podnóżki, miejsce na sprzęt z mocowaniami, uchwyty do mocowania wioseł,torby, uchwyty boczne, 3l kompaktową pompkę. Kotwica 1,5kg. Kajak jest szeroki, bardzo stabilny i solidnie zrobiony. Jest długi i dobrze się nim pływa po morzu, jest bardzo sterowny. Łatwe i szybkie zarówno rozkładanie jak i składanie. Spokojnie mieści się w bagażniku. Węzły cumownicze


Wózek do transportu kajaka

 

 

   


Na wyprawach i wypadach korzysta się oczywiście również z RIBów, cataramanów i różnych jachtów a czasem nawet z hydroplanów, floatplanes i seaplanes.


     


Trzeba też wspomnieć o airboat. To płaskodenna łódź z napędem śmigłowym i pionowymi sterami. Kadług z aluminium. Długość zazwyczaj 3-5m. Śmigło napędzające jest z tyłu łodzi, w specjalnej obudowie. Jest bardzo szybka i zwrotna. Sterowanie wymaga trochę wprawy ale nie jest to skomplikowane.
Doskonała do poruszania się na płytkich wodach, nawet morskich, ujściach rzek, zatokach, lagunach, bagnistych terenach, rzekach czy jeziorach. Nie ma problemu z wodorostami czy sitowiem blokującym śrubę. Airboat wpływa tam gdzie utknie każda łodź mająca śrubę w wodzie. Sprawdza się doskonale jako platforma nurkowa.
Silniki stosowane w airboat to albo chłodzone wodą 4 cylindrowe silniki samochodowe (diesel albo benzyna) albo 4-6 cylindrowe lotnicze silniki chłodzone powietrzem i mają moc zazwyczaj około 100-200 KM. Ale widziałem i ze znacznie większymi silnikami. Na łódce jest też spory hałas od silnika. W tych najnowocześniejszych airboats hałas zmniejsza się za pomocą jakiś tłumików i łopat śmigła z polimerów węglowych.


Pojazd jest ciekawy i daje dużo frajdy. Chociaż w wielu krajach ten typ łodzi jest dość popularny to w Polsce jakoś ich nie widać, nawet nie wiem czy są jakieś przepisy regulujące pływanie airboatem. Na pewno airboat przydałby się spearos polującym na jeziorach pełnym trzcin czy nawet służbom ratunkowym w czasie powodzi lub ratowania tonących. Ceny komercyjnych airboats nie są wygórowane, taki dla 4 osób to koszt średniej klasy auta. Konstrukcja nie jest skomplikowana i wielu ludzi buduje samemu airboats.Forum airboat >> www.southernairboat.com

   

Mało znane i nie używane w naszym rejonie są małe poduszkowce. Są szybkie i stabilne. Poruszają się na lądzie, wodzie, lodzie zazwyczaj 20-30cm nad powierzchnię. W niektórych trudnych rejonach są dość często używane jako pływająca platforma nurkowa. Przebijają się nawet przez 1m fale morskie. W małych wersjach 2 cylindrowy silnik z wtryskiem,zazwyczaj 45-60 KM, osiąga prędkość do 70 km/h. 40l bak starcza na około 3h. Cena takich małych poduszkowców 1-2 os jest dość przyzwoita.


OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ