Sprzęt - Kusze
Są zwolennicy kusz o naciągu gumowym, z drewna i włókna węglowego i miłośnicy kusz pneumatycznych.
Dyskusja które są lepsze trwa od zawsze i pewnie nigdy się nie skończy.
Ogólnie rzecz biorąc to wszytkie kusze są dobre o ile są dobrze zaprojektowane i wykonane oraz używane we właściwy sposób i zgodnie z ich przeznaczeniem. Kusze z naciągiem gumowym są tak samo dobre jak pneumatyczne. Każdy dobiera sobie kuszę według własnych preferencji stosownie do tego gdzie poluje, na jakie ryby, co potrafi i jak mu się pływa z kuszą.
Są kusze aluminiowe, z drewna tekowego i polimerów węglowych. Aluminium to najpopularniejszy ekonomiczny materiał, lekki i wystarczająco mocny. Ma też naturalne właściwości antykorozyjne. Minusem kusz z aluminium jest ich negatywna pływalność.
Włókno węglowe zapewnia kuszy lekkość, odpowiednią wytrzymałość a przy tym neutralną pływalność kuszy z całym sprzętem. Dzięki temu z taką kuszą pływa się o wiele łatwiej i przyjemniej. Kusze z polimerów nie są nic mocniejsze od aluminiowych jak się sądzi, są tak samo mocne ale lżejsze.
A kusze z drewna to po prostu tradycja ale też i możliwość zapolowania na pelagiczne olbrzymy nierzadko ważące 500kg.
Kiedyś przecież nie znano innych materiałów. Niektóre ręcznie robione kusze to wspaniale wyważone arcydzieła.
Są cięższe przez co manewrowanie jest trochę trudniejsze ale w blue water hunting gdzie poluje się czasem na olbrzynie ryby pelagiczne i używa wielu gum, drewno jest wprost idealnym materiałem. Alternatywą aby zapolować na olbrzymie ryby są niektóre dobre pneumatyki i kusze na CO2.
Z kusz pneumatycznych najlepsza bez wątpienia jest Mamba Maorisuba.
Jest to najszybsza i najbardziej precyzyjna kusza o zasięgu ok. 6.5 -7m. Już przy około 22 Atm skuteczny zasięg strzału to 5m.
Wszystko to dzięki unikalnej konstrukcji w której w lufie nie ma wody /mały tłok z mono O-ringiem/. Prędkość strzały 6.5 mm o dług 100cm /Tahitiana/ to 22.4 m/s -przy 20atm. A często używa się i 34atm. Waga całej kuszy 1kg. Zupełny brak odrzutu. Rękojeść to zmodyfikowany Omer P. Cztery różne długości kuszy. Strzały oczywiście z najwyższej półki, czyli Devoto. A do tego przydatny manometr. Czułość spustu reguluje się śrubką znajdującą się pod spustem >>>> W Mambie nie ma przełącznika siły strzału Hi/Lo.
Jeśli ktoś nie ma manometru to poniżej ilość pompnięć:
Mamba 90 - 10atm-250, 15atm-380, 20atm-580, 25atm-750
Mamba 110 - 10atm-350, 15atm-450, 20atm-650, 25atm-800
Mamba 110
zewnętrzna lufa 35mm lub 40mm w wersji magnum
wewnętrzna średnica 11mm
strzała od 6,5 mm z dwoma skrzydełkami dług 125 cm
długość całkowita bez strzały 114 cm
długość całkowita ze strzałą 132 cm
waga kuszy bez strzały 1 kg
waga kuszy ze strzałą 1,3 kg
Mamba 90
zewnętrzna lufa 35mm lub 40mm w wersji magnum
wewnętrzna średnica 11mm
strzał od 6,5mm z dwoma skrzydełkami dług 100 cm
całkowita długość bez strzały 89 cm
całkowita długość ze strzałą 112 cm
waga kuszy bez strzały 800 gr
waga kuszy ze strzałą 1 kg
Kusze pneumatyczne >>> Demontaż kuszy Modyfikacje Manometr Kusze nowej generacji Montaż
Przy kuszach pneumatycznych można zredukować moc obniżając ciśnienie. Robimy to naciskając na zawór znajdujący się na tylnym końcu lufy. Aby olej nie pryskał kuszę trzeba mieć w pozycji pionowej, z głowicą skierowaną w dół.
Taka sama pozycja kuszy przy zmianie oleju czy wymianie tłoka (ilość oleju Mamba90 - 30cc,Mamba 110 - 40cc)
Przy pompowaniu trzeba zwracać uwagę, żeby i zawór w kuszy i iglica pompki były suche. Jeśli będą mokre, to przy pompowaniu,
do środka dostanie się woda i prędzej czy później rozpocznie się proces korozji.
Czasem można dodać w prosty sposób niewielką ilość oleju (2-3 łyżki stołowe) za pomocą pompki. Wciąga się olej pompką i dopompowując trochę kuszę wpycha się olej. Kusza w pozycji głowicą w dół. To i czyści i smaruje zawór wlotowy.
>>>> WYMIANA LUFY WEWNĘTRZNEJ W MAMBA 110
Ale Mares czy Seatec produkują również niezłe kusze jak Asso czy Cyrano. Oczywiście nie należy zapominać o świetnych pneumatykach Sporasuba. No i obecnie wchodzi na rynek długo oczekiwana kusza Eskwad Air Imersiona. Z kusz o naciągu gumowym jednymi z lepszych są kusze Totema, Omera, Beauchat , Cressi , Sporasuba, Desault czy Effesuba. Oprócz tego na rynku można znaleźć całą gamę wcale nie gorszych kusz, choćby Rabitech, Dessault, Salvimar, Picasso, Roisub czy Rob Allen. Bardzo dobre kusze produkuje jeszcze kilka firm greckich i hiszpańskich. Plus parę firm spoza Europy. Ważne aby lufa kuszy była sztywna, wodoszczelna i odporna na działanie wody. A sama kusza dobrze wyważona. Ogólnie rzecz biorąc, to nie ma złych kusz, są tylko kiepscy łowcy. Kupując kuszę warto zwrócić uwagę gdzie dana firma ma produkcję, jeśli w Azji to może być różnie z jakością. To samo dotyczy zresztą pianek, płetw i całej reszty wyposażenia. Sprzętem najwyższej jakości mogą na przykład poszczycić się firmy francuskie i włoskie ( z małymi wyjątkami). Lepiej kupować też u producenta, przedstawiciela czy w specjalistycznym sklepie niż w markecie.
Kolekcja kusz Jerome z Madagascaru >> Collection Fucils.
>>>>> TECHNIKA NACIĄGANIA KUSZY PNEUMATYCZNEJ I KUSZY Z NACIĄGIEM GUMOWYM
Typowa kusza pneumatyczna. Hermetyczna komora w której jest zbiornik powietrza, lufa, tłok, mechanizm spustowy i amortyzator. Zazwyczaj fabrycznie kusza jest naładowana do około 300 psi. Niektórzy producenci zalecają używanie kuszy przy ciśnieniu 22 bar lub 325 psi. Stosowanie ciśnienia powyżej 26 bar lub 380 psi może skrócić życie absorbera kuszy jeśli jest kiepskiej jakości. Zwiększa się też możliwość wygięcia strzały. Dlatego strzała musi być zrobiona z twardej, sprężystej stali bez efektu pamięci. Oczywiście ładowanie strzały przy bardzo dużym ciśnieniu będzie też trudniejsze.
Lepiej nie strzelać nie mając zanurzonej kuszy bo tłok może uszkodzić absorber kuszy. Nie wolno też używać nawet lekko wygiętej strzały. Może to porysować wewnętrzną powierzchnię tłoka, kusza przestanie być szczelna i zacznie z niej uchodzić powietrze. Przy ładowaniu kuszy trzeba uważać aby nie wygiąć strzały, szczególnie w kuszy o długiej lufie albo o większym ciśnieniu.
Po użyciu w morskiej wodzie kuszę trzeba koniecznie przepłukać porządnie słodką wodą (wystarczy parę minut) i najlepiej zostawić ją w pozycji lufą w dół aby olej ściekł do lufy.
Niektóre kusze są wyposażone w przełącznik mocy Hi/Lo. Umożliwia albo szybsze albo wolniejsze wyrzucanie strzały. W pozycji Lo załatwia to zawór odcinający powietrze z głównego zbiornika co powoduje wyrzucenie strzały przy użyciu minimalnej ilości powietrza. Przełącznik jest przydatny przy polowaniu w grotach. Oszczędza to bardzo grot strzały a polując na rafach nie niszczy się ich niepotrzebnie. W dłuższych kuszach o dużym ciśnieniu przełącznik ten przydaje się też przy ładowaniu strzału. W pozycji Lo jest znacznie łatwiej załadować kuszę.
Zastosowanie w kuszy takiego przełącznika wprowadza jednak dodatkowe opory przepływu powietrza. Kanał przepływu sprężonego powietrza z głównego zbiornika do lufy ma mniejszą średnicę i stąd kusze z takim przełącznikiem mają mniejszą moc niż te bez niego.
Po lewej kusza pneumatyczna, po prawej kusza próżniowo-pneumatyczna(Mamba) z o-ringiem uszczelniającym lufę.
System po raz pierwszy zastosowany przez Maorisuba w oryginalnej Mambie. Do innych kusz Maorisub robił zestaw Mamba Kit, nasadkę do montowania w innych kuszach i w Asso nadal sprawuje się doskonale. Obecnie na bazie Mamby powstały Tomba i Tovarich, inowacje uszczelnienia lufy.
Mocowanie linki do strzały kuszy pneumatycznej
Mocowanie linki do kuszy i bojki. Opis łączników jest tutaj >>> Łączniki
Zaciskanie linki mono - zazwyczaj wystarcza pojedynczy zacisk, na większe ryby i w BWH można zastosować podwójny >> Węzły
>>>Zakładanie linki mono w kuszy z naciągiem gumowym >>> Węzły w spearfishingu
Kusze Rob Allena
Open Muzzle Rob Allena
Są wykonane ze wzmocnionego włókna szklanego i zaprojektowane tak aby podstawowa guma wywierała nacisk wzdłuż lini trochę poniżej szyny trzymając strzałę w łożu szyny. Kiedy guma jest naciągana wsuwa się w uchwyty. Druga guma w double muzzle / podwójnej/ ciągnie z niższego otworu wylotu lufy redukując w ten sposób wyginanie lufy. Druga guma musi być dowiązana albo użyte drugie widełki.
W systemie open muzzle jest wyraźny i czysty widok co sprawia, że celowanie jest dużo łatwiejsze i dokładniejsze. Taki wylot lufy jest znacząco mniejszy niż wylot konwencjonalnych luf, co znacznie ułatwia manewrowanie kuszą gdyż opór dla wody został znacznie zmniejszony. Spearos o wiele łatwiej są w stanie śledzić szybko płynącą rybą.
Strzały są bezpiecznie utrzymywane w open muzzle przez linkę nawet przy użyciu pojedynczej linki. Linka strzały może być prowadzona i z lewej i z prawej strony co zapewnia komfort i prawo i leworęcznym łowcom. Strzały zakłada się szybciej i łatwiej niż przy konwencjonalnych wylotach bo nie trzeba przekładać strzały przez otwór wylotowy.
Lufy są produkowane metodą wyciągania .Używa się naprężeń rzędu 3-4 tony. 100 % włókna węglowego daje sztywność lufy co umożliwia najwyższe możliwe systemu naciągu. Każda lufa jest testowana dwukrotnie. Drugi test odbywa się przez godzinę w komorze ciśnieniowej / odp. ciśn 40 metrów/.
Railguns są jedyne w tym sensie ,że mają przedłużoną szynę która stanowi całość z lufą aż do długości strzały. Ta szyna podtrzymuje strzałę na całej długości lufy i w wylocie. Rura szyny jest także dużo sztywniejsza i mocniejsza gdyż stosuje się większe średnice i grubsze ścianki. W kuszach aluminiowych Rob Allena stosuje się aluminium lotnicze.
Kusze z drewna , zazwyczaj tekowego, to często ręczna robota. Naciągi często podwójne a nawet potrójne. Bardziej wymagająca konserwacja niż w przypadku kusz pneumatycznych. Najlepsze to kusze Fabrizia z Totema,Victora Abellana, Ivana z Gimansuba....
Teraz trochę dokładniej o kuszach.
Jak wspomniałem wcześniej kusze dzielimy na pneumatyczne i z naciągiem gumowym. Oba typy mają plusy i minusy.
Kusze pneumatyczne są postrzegane przez większość spearos jako niezbyt dobra broń ze względu na konserwację ,oraz jak mówią niektórzy, utratę mocy wraz ze wzrostem głębokości. Zaletą jest to ,że przy małych wymiarach mają ogromną moc.
Rynek kusz pneumatycznych został zrewolucjonizowany przez pojawienie się Mamby. System uszczelnia lufę i zapobiega dostawaniu się wody do lufy. Dlatego tłok wypycha tylko strzałę a nie strzałę i wodę jak w innych kuszach. To sprawia ,że kusza jest dużo potężniejsza, szybsza i bardziej efektywna.
Kusze z naciągiem gumowym
- kusze europejskie, z wieloma gumami i hybrydowe. Zostały zaprojektowane dla Europejczyków polujących głównie na mniejsze ryby. Te kusze są szybkie i dokładne. Większość kusz europejskich jest wyposażona w strzały 6-6.5 mm i gumy 16mm, 18mm albo 20mm. To popularne kusze z Cressi, Omera itd. Mutacją europejskich kusz jest południowo afrykański railgun - kusza o większej mocy i grubszej strzale. To kusza na większe ryby. Ma zazwyczaj strzałę 7-8mm i dwie 16mm gumy jako naciąg. Aby zlikwidować bicie i chwianie się strzały do kuszy dodano szynę. To nie tylko wzmacnia lufę ale sprawia ,że kusza jest bardzo dokładna. To kusze Rob Allena i Rabitecha.
U większości kusz europejskich i typu railgun podaje się długość lufy a nie długość całej kuszy. Zazwyczaj w centymetrach.
Popularne zestawy to
- guma 16mm i strzała 6,3 -6,6 mm na ryby do 7kg
- guma 20mm i strzała 7mm uniwersalna
- dwie gumy 16mm i strzała 7-8mm na duże ryby
Przewagą gum 16mm nad 20mm jest to, że łatwiej taką kuszę naciągnąć. I dlatego wielu spearos używa 2 x 16mm w swoich długich kuszach. Taką kuszę łatwiej się naciąga i jest silniejsza niż pojedyncza guma 20mm. Generalnie kusza z jedną gumą 16mm jest bardziej celna od kuszy z dwoma gumami 16mm ale równocześnie jest słabsza.
Wielu spearos przeocza fakt, że efektywny zasięg strzału kuszy typu europejskiego to w przybliżeniu trzy długości strzały licząc od końca kuszy. Stąd powinniśmy być w stanie penetrować większość ryb w tym zasięgu kuszą europejską z pojedynczą gumą 20mm. Silniejsze gumy nie zwiększą zasięgu a jedynie zwiększą prędkość strzały i mogą powodować bicie i chybotanie się strzały albo wyginanie się lufy co spowoduje, że kusza będzie niecelna. Czyli najlepsze gumy dla kusz europejskich i railgun z RPA to 2x16mm.
Jeśli chcemy zwiększyć moc strzału i zasięg kuszy z naciągiem gumowym to potrzebujemy dłuższej lufy. Dodawanie gum do krótkiej nic nie da. I jeśli wiele dalekich strzałów chybia celu prawdopodobnie strzelamy zza daleka dla zasięgu naszej kuszy.
Widełki
To jest to co łączy gumę kuszy ze strzałą. Są dwa typy widełek: łączone i z linki / dyneema /
Widełki łączone są zrobione z metalu. Są używane w większości kusz europejskich. Ich zaletą jest długotrwałość i rzadko sprawiają kłopot. Jednak są niebezpieczne dla rąk spearo gdy ześlizgną się z nacięcia na strzale zwykle gdy naciąga się kuszę w pośpiechu albo stosuje niepoprawną technikę naciągania.
Drugi typ to widełki z miękkiej linki. Większość kusz typu railgun z RPA jest w nie wyposażona. Są bezpieczne dla rąk. Można bez problemu je zastosować w każdej kuszy typu europejskiego. Trzeba jedynie zastosować odpowiednią linkę / najlepiej dyneema/ i zwrócić uwagę aby na nacięciach na strzale nie było żadnych zadziorów ani ostrych kantów mogących przeciąć linkę. >> Węzły
Praktyka pokazuje ,że metalowe czasem pękają bez ostrzeżenia co może być bardzo niebezpieczne. Najlepiej więc stosować miękkie widełki z dyneema. Spisują się naprawdę doskonale i jest łatwo je zrobić.
>>> Jak zrobić porządne Widełki z dyneema
>>> Trzy szybkie sposoby robienia widełek
>>> Tabela cale - milimetry
-kusze drewniane
Przy polowaniu na większe ryby używa się różnorakich kusz drewnianych. Spearos polujący w bardzo czystych wodach potrzebują dodatkowego zasięgu i taki zapewniają im właśnie te kusze. Do budowy lufy używa się drewna gdyż jest bardzo odporne na wyginanie. To pozwala na używanie 3-8 gum a nawet więcej bez obawy wyginania się lufy, przeciwnie do maksymalnych możliwości użycia 2x16mm w kuszach railgun.
Użycie większej ilości gum pozwala także na użycie grubszej strzały. Grubsza strzała ma lepsze właściwości penetracji ryby niż strzała cieńsza. Z powodu używanej mocy, mechanizmy kusz drewnianych są solidniejsze od mechanizmów w kuszach europejskich.
Ponieważ używa się wielu gum problemem jest odrzut. Aby go zredukować zwiększa się wagę kuszy. Ciężka kusza tonie i aby taką kuszę wyważyć montuje się na jej bokach specjalne nakładki. Wiele popularnych kusz ma również takie balastujące nakładki z przodu kuszy co pomaga utrzymywać wylot lufy w dół jak i gumy w jednej linii ze strzałą. Niektóre kusze np. Daryla Wonga mają wewnętrzny system wyważania co uwalnia kuszę od dodatkowych zewnętrznych nakładek. Popularni producenci doskonałych kusz drewnianych to Jay Riffe, Wong, Kitto i Matt Alexander. I oczywiście Scott z Marlo Spearguns, Jordan Hamilton, Steve Alexander i Andre Wickasana.
Drewniane kusze mają dwie konfiguracje; rękojeść u nasady albo w połowie lufy kuszy. Kusze z rękojeścią na środku kuszy są łatwiejsze w manewrowaniu a kusze z rękojeścią u nasady łatwiejsze w celowaniu. W większości kusz drewnianych podaje się całkowitą długość kuszy w calach.
Zazwyczaj kusze robi się z lekkiego drewna tekowego / Burma/ które jest lekkie, nadzwyczaj odporne na działanie wody i łatwe do obróbki. Ponadto stosuje się lekki i odporny na wodę Padauk / Afryka Zach, Thailand, Burma/, Zebrę z Afryki - ciężkie drewno, mało odporne na wodę ale bardzo odporne na uszkodzenia, bardzo lekkie drewno mahoniowe / z obu Ameryk, Afryki i Azji/, bardzo ciężkie i odporne na wodę Cocobollo/ Ameryka Łacińska/, bardzo ciężki i odporny na wodę Ipe Heartwood z Amazonii / kombinacje z lżejszymi gatunkami drewna/, równie ciężkie Australijski Lace, Purple Heart z Ameryki Południowej i Koa z Hawajów.
-kusze hybrydowe
to kombinacja krótkiej lufy europejskiej z drewnianym korpusem. Za najlepsze kusze hybrydowe uważa się kusze Wong Hybrid.
Lufy robi się z tytanu albo włókna węglowego i oferują solidność kusz drewnianych połączoną z manewrowością kusz europejskich.
Z kusz europejskich o naciągu gumowym doskonałe kusze produkują C4, Beauchat, Picasso Elite, Dessault, Omer, Sporasub, Gimansub, Imersion, Abellan, Cressi, Spetton, Seacsub i Achilles. Trzeba też pamiętać o bardzo dobrych kuszach z Freedivers, Pelaja, Orca czy Marca Valentina.
I pytanie kluczowe. Jaką kuszę wybrać?
Długość kuszy zależy przede wszystkim od widocznościi w wodach w jakich polujemy. Generalnie, im czystsza woda tym dłuższa kusza. I oczywiście specyfika dna i ryb na które polujemy. Najlepiej zasięgnąć rady spearos z doświadczeniem lub polujących w tym rejonie.W każdym razie łowca musi być w stanie widzieć koniec swojej kuszy. >>> Przegląd sprzętu
Głowice
W kuszach o naciągu gumowym stosuje się dwa rodzaje głowic ; otwarte i zamknięte. Ważny jest materiał z jakiego jest zrobiona gówica; nylonowe są dużo lepsze od aluminiowych i nie rozlatują się po paru latach.
- głowica closed muzzle ma mały otwór przez który przechodzi strzała. Głowica utrzymuje strzałę ale nie dociska strzały do prowadnicy / chyba że zastosuje się mocowanie linki overshaft/.
- głowica open muzzle jest otwarta i nie ma żadnego otworu przytrzymującego strzałę. Dlatego linka jest prowadzona w sposób który przytrzymuje strzałę i dociska ją do prowadnicy.
Główna różnica to ładowanie. W kuszy z głowicą open strzałę ładuje się szybciej i łatwiej a strzała jest dociskana do prowadnicy. Ponadto zapewnia lepsze celowanie. Przy obu typach głowic mocowanie linki typu overshaft / dzięki dociśnięciu strzały do prowadnicy / pozwala na strzelanie przy kuszy przechylonej na bok , skierowanej w dół czy do góry nogami.
W open muzzle wkładamy strzałę do mechanizmu spustowego. Trzymając ją jedną ręką, drugą prowadzi się linkę w kierunku głowicy, wokół albo lewego albo prawego ucha na górze głowicy, potem nad strzałę i z powrotem w dół lufy do zwalniacza linki.
Po lewej głowica open i mocowanie linki overshaft. Po prawej głowica closed i mocowanie linki standard oraz overshaft
Gumy
Mamy dwa typy gum: Euro i pętlowe.
Typ Euro - wkręcane gumy - łatwa wymiana i wytrzymują dłużej
Typ pętlowy ma dwa rodzaje:
- 1 prosta pętla gumy z lateksu z wędzidełkiem z Dyneema - kłopotliwa wymiana
- 2 pętla z lateksu z nagwintowanymi końcówkami - łatwa wymiana
Są cztery rodzaje gum 14,16, 19 i 20mm w kolorach bursztynowym i czarnym.
Krótsze bursztynowe gumy są używane najczęściej i są najlepsze do strzału o średnim zasięgu.
Dłuższe czarne gumy są używane do strzału o bliskim zasięgu gdzie jest potrzebna mniejsza siła.
Obu rodzajów gum można tylko używać gdy potrzebna jest dodatkowa penetracja dużej ryby albo do strzałów o dużym zasięgu.
Gumy jakie obecnie są na rynku ; bursztynowe 14,16,19 i 20 mm doskonałe do kusz drewnianych ,czarne 14 i 16 mm do mniejszych i średnich kusz, czarne 16,19 i 20 mm do średnich i większych kusz , czerwone 16mm do kusz większych / zmienia kolor na dnie/, żółte z czarną powłoką / Rob Allen - ochrona przed czynnikami zewnętrznymi i zwiększona elastyczność/ i gumy z naturalnego latexu, żółte i czarne.Poniżej 25-30 m miększe gumy pękają i tracą elastyczność. Dlatego do głębokich polowań używa się gum twardszych. Trzeba też pamiętać, że z każdym strzałem właściwości gumy będą coraz gorsze. Bardzo dobre gumy 16mm robi Riffe.
Jeszcze jedna tabela długości gum:
1 Mierzymy odległość od środka głowicy do początku spustu (w mm)
2 Wybieramy średnicę gumy jaką używamy ( short - daje max power)
3 Wynik który otrzymujemy na przecięciu średnica gum-długość kuszy to długość gum jakie potrzebujemy
Jeśi używamy podwójnych gum wybieramy długość kuszy ale używamy następną największą średnicę dla długości każdej gumy
Na pewno godnymi polecenia są: Mamba - z Maorisuba, T20 Carbon, Excalibur i Millenium Omera, Mundial Carbon Beauchat, Pelagos i Tahiti Totema, Demka Spettona, Pelagic Pro z Imersion, Asso i X-Fire z Seacsuba, Cyrano Maresa
Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniej kuszy w zależności od stosowanej techniki.
60cm - polowanie w grotach, szczelinach albo przy złej przejrzystości wody. Łatwo się nią manewruje ale ma ograniczony zasięg. Często używana z trójzębem a nawet pięciozębem. Długość strzały 100cm.
75cm - wszechstronna długość, można używać jej i w grotach i na otwartych wodach. Zapewnia dużą możliwość manewrowania i dużo większy zasięg niż kusza 60cm. Idealna dla początkujących. Długość strzały 115cm.
90cm - za długa na polowanie w grotach i rozpadlinach . Dobra na otwarte wody. Długość strzały 130cm.
100-110cm - doskonała na otwartych wodach o bardzo dużej przejrzystości. Długość strzały 140cm.
Czyli kusza o długości 75cm jest najbardziej uniwersalna. Ale przy stosowaniu tylko Aspetto czy Glide idealną będzie kusza 90cm obowiązkowo z kołowrotkiem. Zazwyczaj używa się strzał 6.5 lub 7mm. Pojedynczy grot przy Aspetto, Glide i w ogóle na duże ryby, pięciozęby na mniejsze. Dobrze jest gdy kusza pneumatyczna ma regulator mocy i przede wszystkim bezpiecznik.
Rękojeść kuszy musi być przede wszystkim solidnie zrobiona i wygodna do trzymania w dłoni. Rękojeści robi się z plastiku i nylonu. Te nylonowe są znacznie mocniejsze. Czasem stosuje się nawet nylon wzmacniany włóknem szklanym.
Najbardziej złożoną częścią kuszy jest mechanizm spustowy. Ma prawie wszystkie elementy ruchome i najczęściej jeśli w kuszy coś się psuje to najpierw właśnie to. Najlepsze mechanizmy to te proste, z dużymi częściami i solidnymi sprężynami ze stali nierdzewnej.
Kupując kuszę warto zwrócić uwagę czy z tym typie mechanizmu można używać strzały o różnych typach końcówek czy tylko z jednym. Jak działa system zwalniający linkę. Czy po naciśnięciu spustu strzała wylatuje sama czy trzeba ją wyciągąć ruszając nią. Jaki wydaje dźwięk przy wkładaniu w mechanizm spustowy.
Kusze CO2
Oprócz kusz pneumatycznych , z naciągiem gumowym i hydropneumatycznych są jeszcze kusze na CO2. Zazwyczaj używane w krajachegzotycznych, głównie w Afryce Zachodniej, w blue water hunting i hardcore spearfishing. Żeby wszystko było jasne; w kuszach na CO2 używa się albo CO2 albo sprężonego powietrza o dużym ciśnieniu. Kusze na CO2 są używane w ciepłych morzach co pomaga w parowaniu CO2.
Sprężone powietrze ma większe ciśnienie ale z każdym strzałem ciśnienie sporo się obniża. Przy CO2 ciśnienie jest zawsze stałe. CO2 ma zazwyczaj ciśnienie 55/75 barów a butle mają atest na 300 barów. Sprężone powietrze ma 3000 psi = 206 barów.
Jeśli używa się butli z CO2 nigdy nie używa się jej potem do sprężonego powietrza.
Butle 1,1 l są tylko do sprężonego powietrza gdyż byłyby za ciężkie przy załadowaniu CO2. Przy butlach 0,35 l i 0,5 l używa się albo CO2 albo sprężonego powietrza. Jedyna różnica między dużą a małą butlą jest w ateście na ciśnienie :
1,1l i 1,2l > 3000psi
0,35l i 0,5l > 4500psi
Zalety kusz na CO2 / 250 -300 barów / to bardzo duży zasięg , potężna siła strzału , precyzja i łatwość ładowania. Ponadto unika się zranionych czy straconych ryb.
Bazooka Jordana
Strzała napędzana czystym CO2 znanym jako suchy lód , który jest dostępny nad morzem gdzie używa się go do przechowywania i transportu ryb. Suchy lód kruszy się i wypełnia nim 75 % objętości pojemnika. Po wyparowaniu / ulotnieniu suchy lód wytwarza gaz dwutlenek węgla CO2 o stałym ciśnieniu. Dopóki suchy lód paruje wewnątrz pojemnika utrzymuje się stałe ciśnienie. Przy jednym takim napełnieniu pojemnik zapewnia 200 strzałów o potężnej sile. W Bazooce nie ma tłoka. Ciśnienie działa bezpośrednio na końcówkę strzały która jest lekko rozszerzona u dołu aby uszczelnić lufę.
Tutaj aby napełnić butlę CO2 potrzeba mieć butlę przemysłową, taką na przykład od dystrybucji piwa, Coca Coli czy gaśnic i adaptor do ładowania CO2. Najłatwiej można znaleźć takie w sklepach Paintball. CO2 jest płynny i ciśnienie jest stałe przy ładowaniu płynnym CO2. W 0,5l butli jest 430gr CO2 a jeden strzał potrzebuje 30gr CO2 co daje ok. 15 strzałów z takiej butli.
Jeśli używamy powietrza problem jest inny. Potrzebny jest pojemnik 1,1l , adaptor i butla z akwalungu. Najlepsze ciśnienie to 150 / 175 barów. Każdy strzał to około 30 cm3 co daje około 35 strzałów z takiego pojemnika. Ale przy powietrzu ciśnienie spada za każdym strzałem, więc przy pierwszy strzale ciśnienie będzie 175 barów, przy drugim 160, przy trzecim 145 barów itd..
Najpotężniejszą krótką kuszą jest Pistolet. Oczywiście na CO2.
Długość 43cm
Waga : wersja N 0.9 kg , wersja GL 1.1 kg
Strzała / bez grotu / : dług 35 cm , średnica 10mm , stal chirurgiczna
Ciśnienie 50 / 90 barów w zależności od temperatury wody . Popularny i łatwy do dostania nabój CO2 o wadze tylko 12 gram / jeden taki mały nabój to jeden strzał /. Zasięg pistoletu to 3 -4 metry.
Sliptip - zapewnia lepszą penetracją ryby i nie pozwala rybie wywierać nacisku na strzałę co redukuje ryzyko wygięcia się strzały. Nie pozwala też rybie uwolnić się od strzały. Używając sliptip jest możliwe nawet strzelanie w miękkie miejsca np. brzuch. Stosuje się go przy polowaniach na otwartych wodach i raczej na duże waleczne ryby pelagiczne. Z całą pewnością do takich należy zaliczyć Dentexa. Bez sensu jest stosowanie go przy rybach dennych np.grouperach czy innych żyjących w grotach, sliptip nie powstrzyma rannej ryby przed ucieczką w głąb groty i będzie jeszcze trudniej wydostać z niej rybę.
Strzały najczęściej z pojedynczym otwieranym zadziorem, rzadziej z dwoma. Długimi nawet na 8cm.
Trójzęby i pięciozęby stosują tylko początkujący polując na małe ryby. Mocowanie do kuszy to pojedyncza linka 1.4 - 1.6 mm /trzy podwójne owinięcia/ - Przy załadowanej kuszy, trzymamy linkę za dwa końce, jeden wychodzący od suwaka na strzale a drugi od prowadnicy linki przy wylocie lufy i prowadzimy ją do zwolnienia na spuście,potem z powrotem do prowadnicy na wylocie lufy i z powrotem do spustu. Przy Mambie110 to około 6m a przy Asso115 około 7m.
Jako linki używa się mono albo dyneema. Mono jest mocna i tania ale się zagina, odporna na otarcia, nie plącze się i nie skręca i jest mało widoczna.
Dyneema jest bardzo mocna ale dużo droższa, nie zagina się ale łatwo się skręca, jest też odporna na otarcia.
Dobrze jest wyposażyć kuszę w absorber. Niektórzy zakładają na zadzior/skrzydełko Tahitiany mały gumowy O-ring, ale nie jest to bardzo konieczne.
Do produkcji strzał używa się stali nierdzewnej i sprężystej, zazwyczaj 17-4ph. Strzały ze stali sprężystej są mocniejsze i trwalsze, pomimo iż z czasem są trochę pokryte rdzawym nalotem. Strzały ze stali nierdzewnej są nieco lżejsze i szybsze.
Typowe średnice strzał to 6,5 ale są i 7 czy 7,5mm. Przy krótszych kuszach poniżej 110-120cm stosuje się generalnie 6,5mm, przy dłuższych 7mm a przy większej ilości gum 7,5 - 8mm. I jeszcze więcej.
Wyniki testów porównawczych kuszy pneumatycznej i z naciągiem gumowym. Wyraźnie widać różnicę w prędkości strzały, mocy kuszy i siły potrzebnej do naciągnięcia strzały. Pneumatyk bardzo kompaktowy, łatwiejszy w manewrowaniu , o większej mocy strzału, wymagający mniej siły do naładowania i tylko nieznacznie głośniejszy od gumówki, a czasem i nie. I równie celny jak gumówka!. Testy testami, ja używam i pneumatyki i gumówki. Wszystko zależy od okoliczności.
Innym nie kończącym się tematem jest zasięg kuszy.
W przeciętnej kuszy skuteczny zasięg to 3 może 4 metry bo trzeba brać pod uwagę, że strzela się do ryb które mają czułe zmysły. I generalnie wygląda na to, że standardowy skuteczny zasięg to trzy długości strzały.
Strzała osiąga większą odległość ale po tym dystansie, z powodu oporu wody jest prędkość drastycznie maleje.
Do tego dochodzi długość lufy, hydrodynamiczne właściwości strzały i moc kuszy czyli w przypadku kuszy na gumy to ilość gum a w pneumatycznej ilość atmosfer. A są kusze pneumatyczne długie nawet na 130cm.
Wiem z własnego doświadczenia, że strzała leci bardzo szybko. Testy pokazują, że osiąga cel w około 0,4s. Trzeba brać też pod uwagę ile czasu potrzebują ryby na obrót, zazwyczaj 90 stopni i ucieczkę. Małe ryby są dużo zwinniejsze i się wymykają. W małe celuje się trudniej, w duże łatwiej nawet z większej odległości.
Niektórzy polujący na olbrzymie ryby pelagiczne używają kusz nawet z 8-10 gumami skutecznymi nawet na 10m.
I przydatne drobiazgi. Jak się nazywają i do czego są można zobaczyć tutaj >>> Łączniki
Polespears i Hawaiian slings
Polespear
- to inna i wszechstronna broń. Nie ma takiego zasięgu i mocy jak kusza ale jest szybsza w ładowaniu i bardzo tania. Polowanie wymaga trochę większych umiejętności niż przy użyciu kuszy czy nawet Hawaiian sling, przede wszystkich bliższego podejścia do ryby. Polespear to taka ulepszona włócznia. Prościej to hand spear / rurka/ z elastyczną pętlą na końcu. Obwiązuje się kciuk procą/pętlą i naciąga się strzałę ręką . Często robi się je z drewna , mahoniu / wytrzymały, lekki i tani/ i teki / bardziej odporny ale cięższy i droższy/.
Dobrym materiałem jest też aluminium ,tytan i włókno szklane. Polespears zazwyczaj mają długość od 120 do 240cm.
Na Bahamach spotyka się łowców polujących nawet 7m polespears. Na niektórych wyspach Morza Karaibskiego to jedyna dopuszczalna broń w podwodnych łowach. A można nią upolować całkiem pokaźne szuki.
Łowy z pole spear to bardzo dobra droga do poznania tajników spearfishingu bo zmusza aby być wszechstronnym i skutecznym łowcą. Zazwyczaj spearo z tą bronią nie szuka pływających ryb ale szuka ich w różnych szczelinach i dziurach czyli musi podejść rybę blisko. Zasady są takie same jak przy polowaniu kuszą. Również trzeba znać zwyczaje ryb na które się poluje i potrafić je cicho podejść. Ryby są ciekawskie i łowca może to wykorzystać. Pierwsza okazja do strzału w szczelinie skalnej jest często najlepsza i trzeba też pamiętać, że ryby zawsze wolą wszelkie dziury i groty z tylnym, awaryjnym wyjściem.
>>> Jak zrobić pole spear jpg
Hand spear
- to po prostu włócznia z grotem na końcu. Polowanie z włócznią jest najbardziej ambitnym sposobem upolowania ryby. Trzyma się ją wzdłuż ciała, ręką odchyloną do tyłu za biodro. I uderza w rybę z całej siły. Obecnie mało kto używa tej broni , choć widuje się spearos z takim sprzętem na Karaibach i Pacyfiku. Kiedyś tak właśnie polował Guy Gipatrick i Hans Hass.
Hawaiian sling
- czyli podwodna proca. Uchwyt to rurka / bambus, aluminium , PVC / do której wchodzi strzała. Do uchwytu przymocowana jest gumowa pętla procy która ma miseczkę o którą opiera się koniec strzały. Strzały mają zazwyczaj średnicę od 1/4'' do 5/16'' i długość od 3 do 5 stóp.
Do przewożenia strzał i kuszy francuscy spearos wymyślili coś takiego co można zrobić samemu
Rura z pvc o średnicy 10cm i długości 120cm. Jeden koniec jest zaklejony a drugi, o ile rura ma gwint, zakręcany pokrywką.
W sklepie wędkarskim kupujemy futerał na wędki. I voila.
I profesjonalny futerał z mocnego i lekkiego polietylenu.
Ma regulowaną długość co pozwala na upakowanie sporej ilości sprzętu o różnych gabarytach.
1 - szerokosć168mm, głębokość 140mm, waga 3.5kg, regulowana długość 1300-2100mm
2 - szerokość 280mm, głębokość 152mm, waga 5.5kg, regulowana długość 1300-2100mm.
OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ