Morze Bałtyckie
Dorsz atlantycki(Gadus morhua)
Inaczej wątłusz - drapieżna ryba morska, największy z przedstawicieli rodziny dorszowatych; gatunek wędrowny występujący w północnej części Atlantyku i w morzach północnej Europy. W Polsce mianem dorsza określa się zwykle trzy podgatunki dorsza atlantyckiego, z których najbardziej znanym jest Dorsz bałtycki (G. morhua callarias) nazywany także pomuchlą.
Maksymalna długość ciała dorsza atlantyckiego wynosi do 2 m, a dorsza bałtyckiego - do 1,3 Przeciętna długość ciała jest znacznie mniejsza, u dorsza żyjącego w Morzu Północnym wynosi 30-80 cm, a w Bałtyku 30-70 cm. Przeciętny ciężar to 0,8-2 kg,maksymalny może wynosić 40 kg. Zazwyczaj widuje się osobniki po 25-30kg.
Młode dorsze przebywają w płytkich, przybrzeżnych wodach, osobniki dorosłe przebywają na otwartym morzu. Zazwyczaj dorsz przebywa na głębokości do 220 m, ale czasami schodzi nawet na 600 m. Zazwyczaj żeruje przy dnie, czasami również w toni. Wiosną dorsz żeruje na głębinach, przez resztę roku spotkać go można na otwartych wodach. Zazwyczaj trzyma się w mniejszych lub większych ławicach. Dorsza trzeba szukać przy dnie, w wodorostach i na wrakach. Ze względu na delikatne i kruche mięso, dorsz nie nadaje się do grillowania. Jest za to świetny do gotowania (zwłaszcza na parze), smażenia i pieczenia. Wyjątkowo smaczny jest również przyrządzony w galarecie z warzywami, albo w postaci tataru.
Łosoś atlantycki (Salmo salar)
Łosoś to jedna z najszlachetniejszych ryb słodkowodno-morskich. Idealnie nadaje się do smażenia, pieczenia, gotowania i wędzenia.
W morzu łososie mają na głowie i na srebrzystych bokach ciała czarne, okrągłe plamy. W okresie tarła u samic występują czerwone i czarne plamy, na czarnawym i brązowawym tle skóry. Boki są szaro srebrzyste. Samce są czerwonawe i brązowawe marmurkowane, z czerwoną częścią brzucha. Łosoś atlantycki osiąga długość 50-120 cm, maksymalnie 150 cm.
Troć wędrowna (Salmo trutta trutta)
Ryba wędrowna, należąca do gatunku Salmo trutta. Osiąga długość ponad 1 m, 30 kg wagi. W porównaniu z łososiem ma bardziej krępe ciało i większą głowę. Grzbiet jest szarawy lub brązowawy, boki jaśniejsze a brzuch srebrzysty. Głowa boki i grzbiet są pokryte licznymi czarnymi plamkami które w czasie tarła mają żółtą obwódkę
Pstrąg i troć nie są osobnymi gatunkami, stanowią tylko inne formy. W wypadku troci wędrownej zdarza się, że z tego samego wylęgu część osobników pozostaje na miejscu, pędząc życie pstrąga potokowego, druga zaś część spływa do morza, by po kilku latach wrócić na tarlisko już w postaci właśnie troci. W innych krajach troć nie ma osobnej nazwy, to po prostu pstrąg morski
Węgorz europejski (Anguilla anguilla)
Najchętniej wybiera miejsca ciepłe i obficie porośnięte, o dnie mulistym, aczkolwiek spotyka się go także w wartkich rzekach o dnie kamienistym, zwłaszcza jeśli znajduje tam podmyte brzegi, korzenie drzew i inne kryjówki. Żyje przy dnie. Zimę spędza zagrzebany w mule. Przed osiągnięciem dojrzałości płciowej żyją w wodach śródlądowych - samice w głębi lądu, samce w zasięgu wód słonawych. Dorosłe osobniki wędrują z wód słodkich do morza (wędrówka katadromiczna). Osiąga od 100 do 150 cm długości. Samce są mniejsze od samic i osiągają długość od 50 do 70 cm (tzw. sznurówki)
Pollack (Pollachius pollachius)
Pollack to taki mniejszy drapieżnik pelagiczny.Czasem powyżej metra ale najczęściej około 8-10kg. Szybka i silna ryba. Trudno się do niej zbliżyć bo jest bardzo nieufna. Ale jest i ciekawa i można ją zaciekawić aby podpłynęła na strzał.
OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ