Przepisy kulinarne spearos - ośmiornice, kalmary, mątwy
Składniki:
-ośmiornica
-małe ziemniaki ok. 1kg
-cebula 1
-czosnek 8
-liście kolendry
-oliwa z oliwek
-pieprz
-sól
Przygotowanie:
Czyścimy ośmiornicę i myjemy. Gotujemy ją z 1 nieobraną cebulą. Po ugotowaniu solimy wodę. Ośmiornica nie powinna być całkowicie ugotowana. Uważamy ,żeby jej nie przegotować. Myjemy ziemniaki i gotujemy je w osolonej wodzie. Podobnie jak ośmiornica, ziemniaki nie powinny być zupełnie ugotowane. Obieramy czosnek i rozgniatamy go. Podobnie robimy z kolendrą. Umieszczamy ośmiornicę w żaroodpornym naczyniu/głowa i macki są oddzielone/.Polewamy ją dużą ilością oliwy, posypujemy czosnkiem, kolendrą i dodajemy mielony pieprz do smaku. Pieczemy w piekarniku w temp 180C przez około 30 min. Rozgniatamy trochę ziemniaki i umieszczamy je na ruszcie nad ośmiornicą. Po krótkiej chwili wyciągamy wszystko. Ziemniaki rozkładamy dookoła ośmiornicy na tacy i serwujemy.
UWAGA
Ośmiornicę / oczywiście martwą/ zmiękczamy waląc nią o skały przez około 30 minut. Niektórzy mówią, że wystarcza 100 uderzeń. Albo przed przyrządzaniem trzymamy ją przez 2- 3 dni w zamrażalniku w temp -20C. Ośmiornicę gotujemy w wodzie bez soli. Dodajemy trochę octu albo soku ananasowego. Albo można dodać trochę białego wytrawnego wina.
Koneserzy wyciągają ośmiornicę z wody gdy tylko ta się zagotuje, odczekują 2 minuty i wkładają ją ponownie do wody. Robią tak czterokrotnie. Dlaczego? Najlepiej przekonać się samemu
Ośmiornicę zmiękcza się waląc nią o skałę albo trzymając w zamrażarce. O tym było wcześniej. Tutaj trochę inny sposób; mówi się, że dodanie korka do wina do garnka również zmiękcza ośmiornicę. I to prawda. Serwując ośmiornicę polewamy ją oliwą z oliwek albo sokiem z cytryny. Można ją jeść jako przystawkę, główny posiłek albo jako składnik pysznych sałatek morskich
Składniki:
1 kg ośmiornicy
2 korki do wina
1 filiżanka białego wina
1 przepołowiona cytryna
oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia
2 posiekane ząbki czosnku
4 łyżki oliwy z oliwek
siekana natka pietruszki
sól morska
tłuczony czarny pieprz
Do dużego rondla wrzucamy pół cytryny, korek z wina i wlewamy filiżankę wina. Dodajemy tyle wody, żeby zakryć ośmiornicę i przykrywamy przykrywką. Po doprowadzeniu do wrzenia przykręcamy ogień na bardzo mały, ale tak żeby woda wrzała. Gotujemy tak długo aż ośmiornica będzie miękka / da się łatwo przebić widelcem/.Wyłączamy gas i pozwalamy ośmiornicy ostygnąć w wodzie do temperatury pokojowej. Oddzielamy macki od głowy. Głowę kroimy na mniejsze kawałki. Skrapiamy ośmiornicę oliwą z oliwek i mieszamy. Rozpalamy grill i pieczemy ośmiornicę aż końcówki zaczną brązowieć i stawać się krucha. Ponownie skrapiamy ośmiornicę oliwą, wyciskamy na nią pozostałą cytrynę i posypujemy pietruszką i czosnkiem. Przyprawiamy solą i pieprzem no i serwujemy.
Inny sposób gotowania ośmiornicy i kalmarów. Przy takim triku ośmiornica na 100% nie ma prawa być gumowata.
Myjemy i czyścimy ośmiornicę tzn. usuwamy woreczek z atramentem i organy wewnętrzne.
Profesjonaliści czyszczą głowę i usuwają wnętrzności rękami bez użycia noża, mniej wprawni mogą dokonać cięcia wokół dziobu i tak się dostać do środka albo po prostu odciąć głowę. Ale w ten sposób marnuje się dużo ośmiornicy. Czyszczenie ośmiornicy nie powinno zająć więcej niż 10-15 minut.
Będą potrzebne trzy garnki z wodą. Do każdego z nich wrzucamy korek naturalny. Doprowadzamy wodę do wrzenia. Wrzucamy ośmiornicę do pierwszego garnka i kiedy woda przestanie wrzeć przenosimy ją do drugiego. Gdy woda w drugim garnku przestanie wrzeć przenosimy ośmiornicę do trzeciego garnka. Kiedy w trzecim garnku woda przestanie wrzeć przenosimy ośmiornicę do pierwszego garnka w którym do tego czasu woda powinna zagotować się ponownie. W pierwszym garnku gotujemy ośmiornicę przez 20 minut. I można ją wyjmować. Pozostaje tylko pokroić, obłożyć gotowanymi ziemniakami i przyprawionymi oliwą z oliwek, pietruszką, solą i pieprzem. Czas gotowania razem z przekładaniem to 30 minut
Ośmiornica jest zdecydowanie specjałem kuchni śródziemnomorskiej. To dla tych którzy nie lubią spedzać zbyt dużo czasu w kuchni. Oto zdrowy i prosty sposób przyrządzania ośmiornicy
Składniki:
-ośmiornica
-brokuły
- 2 cebule
-biały pieprz
-oliwa z oliwek
-ocet winny
-sól
Przygotowanie:
Oczyścić ośmiornicę. Ugotować ośmiornicę w wodzie bez soli/ w szybkowarze/. Kiedy ośmiornica jest już zupełnie ugotowana, dorzucamy jedną nieobraną cebulę i solimy według własnego uznania. Gotujemy brokuły w osolonej wodzie przez około 20 minut. Obieramy drugą cebulę i kroimy ją na cienkie plasterki. Nożem oddzielamy od siebie macki ośmiornicy. Układamy macki razem z brokułami na talerzu a na to układamy parę plasterków cebuli i posypujemy białym pieprzem. Polewamy trochę octem winnym i oliwą z oliwek. No i zajadamy się .....
Składniki:
3 filiżanki białego wina
3 liście laurowe
2 kruszone ząbki czosnku
2 cytryny
0,5 kg oczyszczonych, pokrojonych w krążki kalmarów
0,5 kg średnich krewetek /oczyszczonych/
0,5 kg scalopków
3 filiżanki pociętej na kawałki ośmiornicy
1 filiżanka czarnych oliwek / opcjonalnie/
Przybranie:
1 filiżanka oliwy z oliwek
1/2 filiżanki soku z cytryny
3 duże, cienko pokrojone ząbki czosnku
1/4 filiżanki siekanej pietruszki
czerwona papryka
sól i pieprz do smaku
W garnku łączymy 3 kwarty wody, wino, liście laurowe i kruszony czosnek. Kroimy cytryny na połówki i wyciskamy z nich sok do garnka. Cytryny również wrzucamy do garnka. Po doprowadzeniu mikstury do wrzenia, zmniejszamy ogień na mały. Najpierw gotujemy krewetki, 2 minuty i wyjmujemy je z garnka. Potem gotujemy kalmary przez 1,5 minuty i je również wyjmujemy z garnka. Jeśli gotujemy scalopki, to gotujemy je w ten sam sposób przez 2 minuty. Mieszamy krewetki, kalmary i scalopki i odkładamy na bok. Jeśli gotujemy ośmiornicę to wrzucamy ją do garnka i gotujemy przez ok. 45 minut albo aż zmięknie. Potem wyjmujemy i zostawiamy do ostygnięcia. Usuwamy skórę i przyssawki i kroimy ją na kawałki.. Mieszamy ośmiornicę z innymi składnikami. Sałatkę podajemy w misce i dodajemy siekany seler, przybranie i mieszamy całość. Przykrywamy i zastawiamy na minimum 12 godzin .Tuż przed podaniem dodajemy przyprawy i czarne oliwki
Składniki:
ośmiornica 1kg
sok z cytryny
Marynata:
1/2 filiżanki oliwy z oliwek
2/3 filiżanki octu
oregano albo tymianek
1 liść laurowy
1/3 filiżanki białego wina
sól i pieprz
kruszony czosnek
Przyrządzanie:
Wrzucamy ośmiornicę do rondla i podgrzewamy aż się skurczy. Nie dodajemy wody. Ośmiornica będzie gotowana w sosie własnym. Kiedy zacznie się kurczyć i dostawać czerwony kolor, wyjmujemy ją z rondla i kroimy na kawałki. Oddzielamy macki od głowy / każda macka w jednym kawałku albo max w dwóch jeśli macki są zbyt długie/. Można zdjąć skórę ale niekoniecznie.
Przygotowujemy marynatę. W misce mieszamy oliwę, ocet, wino, liść laurowy, oregano albo tymianek, sól, pieprz i czosnek. Dodajemy kawałki ośmiornicy i zostawiamy to w lodówce na przynajmniej 24 godziny / max 2 dni/. Kiedy nadejdzie czas grila, rozpalamy ogień, prostujemy kawałki ośmiornicy i układamy na ruszcie. Kiedy ośmiornica piecze się na ruszcie smarujemy ją marynatą. Po upieczeniu polewamy sokiem z cytryny i serwujemy gorącą.
60 minut, 10 porcji
Składniki:
2 kg ośmiornicy
1/2 szklanki oliwy
szklanka wina
pieprz.
Przyrządzanie:
Rozgrzewamy olej w rondlu wrzucamy pokrojoną ośmiornicę ,gotujemy do odparowania własnego sosu, dodajemy sól, pieprz i gasimy potrawę winem. Dusimy do miękkości-sos powinien częściowo odparować i zgęstnieć.
-Marynata do ośmiornic
Przyrządzanie:
Ośmiornice wrzucamy na wrzątek. Nieodzowny liść laurowy i ziele angielskie. Gotujemy około 40 minut. Nie całkiem ugotowaną wyjmujemy i kroimy na małe kawałki. Do wody dodajemy cienko pokrojoną w krążki cebulę i ocet winny /na 1l wody pół szklanki octu.-według gustu /. Gotujemy jeszcze chwilę i zalewamy słoiki z kawałkami ośmiornicy. Dalej wiadomo-słoiki muszą chwycić.
Składniki :
- mątwa 1,5kg
- chorizo 1
- biała fasola 3 puszki po ok. 0,8 kg
- ziemniaki 2
- marchewka 1
- pomidory ok. 0,5kg
- cebula 1 duża
- czosnek 2 ząbki
- liść laurowy 1
- oliwa z oliwek
- białe wino 1/2 małej szklanki
- sól
- liście kolendry
Przyrządzanie:
Wyczyścić mątwę i pokroić ją na małe kawałki. Pokroić również chorizo na cienkie plasterki. Obrać cebulę i pokroić ją na małe kawałki. To samo robimy z czosnkiem. Wrzucamy cebulę i czosnek do garnka i smażymy na oliwie przez 3 minuty. Dorzucamy do tego już wcześniej pokrojone w kostkę ziemniaki i marchewkę. I gotujemy przez około 2-3 min. Dorzucamy mątwę i chorizo i gotujemy dalej przez kilka minut. Dodajemy białe wino. Następnie dorzucamy pokrojone na małe plasterki pomidory i gotujemy parę minut. Dodajemy wody z puszek w których była fasola. Jeśli wody jest za mało dodajemy jej więcej tak, żeby przykryć mątwę. Gotujemy przez około 30 minut ale to zależy od mątwy. Na 5 minut przed końcem gotowania dodajemy białą fasolę i liście kolendry.
Chorizo to kiełbaska robiona z wieprzowiny.
Zima to okres polowania na mątwy i kalmary, inne specjały które mamy gdy wszystko znika w tym trudnym dla łowów okresie. Oto inny prosty przepis na mątwę.
Składniki:
-mątwa 1,5kg
-pomidory 0,5kg
-groszek 750 gr/duża puszka/
-cebula 1
-czosnek 2
-lisć laurowy 1
-oliwa z oliwek
-białe wino 0,5 małej szklanki
-sól
Przyrządzanie:
Czyścimy mątwę i kroimy ją na małe kawałki. Obieramy dużą cebulę i kroimy ją na małe kawałki. Tak samo robimy z czosnkiem. Wrzucamy do garnka cebulę, czosnek, liść laurowy, dodajemy oliwy i gotujemy przez około 3 minuty. Dorzucamy mątwę i gotujemy jeszcze kilka minut. Następnie dorzucamy pokrojone na małe kawałki pomidory, wlewamy wino i gotujemy chwilę. Dolewamy trochę wody i gotujemy około 30 minut. Pod koniec dorzucamy groszek. Serwujemy z jakąś sałatką warzywną.
(czas pracy na ok. 73 minuty + spożycie)
Składniki:
1 kg mątw
1 filiżaneczka oliwy
2 filiżaneczki ryżu
1/2 filiżaneczki soku pomidorowego
2 drobno posiekane cebulki
do smaku sól i pieprz
Przyrządzanie:
Mątwy oczyścić z woreczka atramentowego i kości wapiennej. Kroimy je w kawałeczki. Cebulkę smażymy na złoty kolor i dodajemy mątwy, sok pomidorowy, z odrobiną soli i pieprzu. dusimy to ok. 47 minut. Opróżniamy następnie worki z atramentem do duszącej się potrawy. Dodajemy wody a kiedy zagotuje się wsypujemy ryz i tak dusimy to wszystko razem na małym ogniu aż do miękkości ryżu.
40-50 min. duszenia
4-5 porcji.
Składniki:
1kg-Mątw
1/2-szklanka oliwy
1/2-szklanki wina, białe wytrawne
2-szklanki przetartych pomidorów
duża cebula, sól, pieprz
Przyrządzanie:
Mątwy myjemy, usuwamy wnętrzności, drobno kroimy. Dorzucamy do zarumienionej cebuli na oliwie + sól, pieprz. Kiedy potrawa zacznie wrzeć gasimy ją winem i dorzucamy przetarte pomidory. Dusimy na wolnym ogniu do miękkości, jeśli jest potrzeba dolewamy trochę wody.
duszenie 40-50 min.
4-5 porcji.
Składniki:
1kg-Mątw
1kg-szpinaku
1/2-szklanki oliwy
1/2-szklanki wytrawnego białego wina
4-cebule
pęczek koperku i mięty
sól, pieprz.
Przyrządzanie:
Rozcinamy i usuwamy kostkę wapienną. Woreczek z atramentem zlewamy do osobnego naczynia i dolewamy 1/2 l wody./odstawiamy/. Drobno pokrajaną cebulę, koperek i miętę - rumienimy na oliwie w rondelku. Dorzucamy osoloną i oprószoną pieprzem, posiekaną mątwę. Dolewamy zabarwionej wody, dusimy na wolnym ogniu. Do miękkich już mątw /około 30-35 min / wrzucamy pokrojony szpinak. Co kilka minut dolewamy nasz atramentowy roztwór. Kiedy już wszystko zmięknie, gasimy potrawę winem.
Porcja na 4 osoby
Składniki:
600gr pokrojonych świeżych kalmarów
liście estragonu
15 pokrojonych liści bazylii
posiekana kolendra
1 pokrojona czerwona cebula
6 pokrojonych ząbków czosnku
1 ostra posiekana ostra papryka/albo słodka jak ktoś nie lubi/
sól i pieprz
1/3 szklanka oliwy z oliwek
50 gr masła
1 szklanka białego wina / np. Chardonnay/
kluseczki / kupne/
Przygotowanie:
Kluski muszą być gotowe do dodania sosu z kalmarów. Gotujemy więc kluski w gorącej osolonej wodzie. Na patelni smażymy na oliwie cebulę ,solimy i po 2 minutach dodajemy czerwoną paprykę i siekany czosnek. Mieszamy to i dodajemy kalmary. Mieszając dodajemy trochę masła, estragonu i szklankę wina. Smażymy to na małym ogniu pod przykryciem. Dorzucamy kluski do sosu z kalmarów, mieszamy dodając bazylię i kolendrę. Serwujemy z tym samym winem
W zasadzie nie czyszczenia ośmiornicy nie są potrzebne żadne narzędzia. Wszystko można zrobić gołymi rękami ale..
Najpierw myjemy ośmiornicę w słodkiej wodzie( wewnątrz i zewnątrz).
Następnie zabieramy się za usunięcie wnętrzności.Palec wskazuje w którym miejscu trzeba przeciąć błonę, między głową a nogami tuż za oczami
Przecinamy ją nożyczkami i widzimy wnętrze głowy ośmiornicy.
Widać gdzie zaczyna się czarny woreczek i połączenia wokół niego. Łapiemy je mocno palcami i mocno,powoli ciągniemy.
Jeśli woreczek pękł nie ma dużego problemu, nie jest trujący a poza tym można go wypłukać wodą .Usuwamy pozostałe wnętrznosci. Powoli ciągniemy.
Aż mamy wszystko w ręku. Teraz wszystko jest usunięte z głowy.
Płuczemy ośmiornicę w wodzie. Wnętrzności wyrzucamy i płuczemy wewnętrzną część pustej teraz głowy.
Tniemy nożyczkami przez oczy. Wyciągamy albo wydłubujemy z oczu to co jest w ich środku.
Nożem usuwamy dziób
Dziób składa się z dwóch części które są trzymane mięśniem o kształcie kulki.Ugotowany jest bardzo dobry.
Na górze głowy robimy nacięcie
Ponownie dobrze płuczemy ośmiornicę, z macek usuwamy zanieczyszczenia i jest gotowa.
Mątwa składa się z trzech głównych części; głowy, płaszcza i płetw. Wszystkie są jadalne. Sprawianie mątwy to oddzielenie ramion od głowy, usunięcie dzioba, usunięcie organów wewnętrznych z płaszcza, zdjęcie skóry i oddzielenie płetw.
I dalej to już opis nie dla wegetarian.
Najpierw odcinamy ramiona. Trzeba wyczuć przed oczami coś w rodzaju twardej "gałki" wewnątrz ramion. To otwór gębowy.Tniemy przed oczami ale za ramionami. I wyrywamy dziób.
Wyjmujemy wnętrzności. Jeśli rozleje się atrament nie ma problemu. Wielu ludzi dodaje go do różnych potraw.
Kładziemy na desce, przyciskamy mocno palcami i przesuwając je usuwamy resztki wnętrzności
Teraz usunięcie skóry i płetw. Płetwy cefalopodów są połączone z płaszczem chrząstką. Wszystko co trzeba zrobić to wsunąć kciuk w chrząstkę i rozruszać ją na boki aż płetwy oddzielą się od ciała.
Usuwanie skóry. Jeśli nie usunie się skóry to w gotowaniu mątwa zrobi się gumiasta.
Czyszczenie ramion i macek
Gotowa mątwa do krojenia lub nadziewania.
OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ