Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Spearfishing - intro.

Oct 05th, 2016


Spearfishing czyli łowiectwo podwodne to z pewnością sport ekstremalny. Wymaga doskonałej kondycji fizycznej ponieważ jest uprawiany wyłącznie na bezdechu. I na pewno nie jest to sport dla miłośników fast food czy niedzielnych wycieczkowiczów.
Głębokość na jakiej się poluje oraz czas pobytu pod wodą zależy wyłącznie od indywidualnych predyspozycji. Jak nurkować głebiej i jak dłużej zostać pod wodą? Jedyna odpowiedź to nurkować i polować. Reszta przyjdzie z czasem. >> Filmy
Zazwyczaj przeciętni łowcy polują na głebokościach 10 -15 metrów . Najlepsi na 30 -50 metrach i wytrzymują pod wodą naprawdę sporo czasu, nawet powyżej 5 minut. Ryby można spotkać na różnych głębokościach. I co najważniejsze - należy pamiętać, że celem spearo nie jest wstrzymywanie oddechu jak najdłużej i bicie rekordów. Nurkowania powyżej 2 minut są już trochę ryzykowne. I im głębiej tym bardziej.

Spearos nurkują , żeby polować na ryby a nie osiągać wyniki we wstrzymywaniu oddechu.
Jak największą ilość czasu trzeba poświęcić na przebywanie w strefie strzału.


Spearfishing jest sportem legalnym. Posiadając odpowiednie zezwolenie można polować prawie w każdym kraju. Oczywiście są przepisy regulujące gdzie, kiedy i na co można polować. Prawdziwy spearo szanuje przyrodę, nie niszczy i nie strzela bezmyślnie do wszystkiego co się rusza. Z reguły poluje się w morzu ale w wielu krajach wolno polować również w jeziorach i rzekach. Ze względu na klimat, temperaturę wody i przejrzystość nad Morzem Śródziemnym czy w Morzu Czarnym spearfishing jest bardzo popularny. Jednak i na północy, w Bałtyku czy Morzu Północnym również można spotkać podwodnych łowców. W Europie ponadto spearfishing jest szeroko uprawiany w Atlantyku, na zachodnich brzegach Francji i w Portugalii czy na Wyspach Brytyjskich i w Kanale La Manche. Na świecie spotkamy spearos prawie w każdym kraju. Wspaniałe warunki jak i ryby to Australia z Oceanią, Afryka , wybrzeże Pacyfiku obu Ameryk, Karaiby, Filipiny czy Indonezja.

€ 

Aby uprawiać spearfishing nie trzeba wiele. Przede wszystkim jest potrzebna maska /najlepiej o małej pojemności/, płetwy, fajka bez żadnych zaworków i kusza. Wiek ani płeć nie są żadną przeszkodą. Polują i uprawiają freeding i kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Znam nawet łowców w wieku 70 lat którzy niczym nie ustępują młodym. Inne przydatne akcesoria to pianka, rękawice, skarpety, pas balastowy, nóż, stinger, latarka, zegarek z głebokościomierzem, boja itd. >>> Przegląd sprzętu

   

A żeby ustrzelić rybę trzeba ją najpierw podejść. Czyli trzeba wiedzieć sporo o zachowaniu się ryb. Każdy gatunek ryb zachowuje się inaczej.Krótko mówiąc łowca musi pierwszy zauważyć rybę i jej nie spłoszyć. Jeśli się tego nie nauczy, często będzie widział tylko ogon uciekającej ryby. Ważne jest również aby dobrze znać wody w których się poluje.
To niebezpieczny ale i piękny sport. Ktoś kto raz zasmakował freedivingu zawsze będzie wracał do morza. Nie da się opisać słowami widoków jakie kryją się pod powierzchnią. Trzeba tam być, nie w pełnym ekwipunku płetwonurka, ale na bezdechu.
Wtedy czuje się, że należy się do tego świata. Życie morza daje niezapomniane wrażenia. Można się dużo nauczyć. A do tego upiec własnoręcznie upolowaną rybę.

Polecam zapoznanie się z kanałem Youtube Brunera - Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami

Niezapomniane są książki i filmy Jacquesa Cousteau, Philippe Tailleza, Hansa Hassa czy Bernarda Gorsky'ego. Oni właśnie sprawili, że zacząłem nurkować i poznawać podwodny świat. Niestety zniknęły z półek a w zamian pojawiły się tylko fachowe podręczniki i kursy. Tylko fachowe i nic więcej......
Warto też rzucić okiem na kolekcję kusz Jerome, spearo z Madagascaru >> Collection Fucils oraz sprzętu scuba >> Collection Materiel de Plongee. To były czasy i sprzęt!
Polecam zdobycie i przeczytanie Moany Bernarda Gorsky'ego i Trzech łowców na dnie morza Hansa Hassa. I zobaczenie filmu o podróży Moany a także wspaniałe filmy Hassa i Cousteau.

        

A potem obowiązkowo : Mediterranean Hunter, Moana Returns , Vastness Of The Sea-Adventure In The Mysterious Depth, La Jungle Du Sience, Dix Meters Souls La Mer - Bernarda Gorsky'ego

   
Men And Sharks, Diving To Adventure, Unter Korallen Und Haien, Men Beneath The Sea, I Photographed Under the Seven Seas, Jagd unter Wasser mit Harpune und Kamera, Manta - Hansa Hassa

   

     

Spearfishing i Modern Sperfishing - Vane Ivanovica                     Chasse sous marine - R.Stromboni

                         

Underwater Hunting, Face aux requins de la mer rouge, Guide practique de chasse sous marine - Gilberta Doukana

      
ABC de la chasse sous marine - Ely Boissina    La chasse sous marine - Michela Blaya     Undersea Explorer - Jamesa Dugana

       
The Silent World, The Living Sea , Captain Coustau's Underwater Treasury - Jacquesa  Cousteau

         
The Compleat Goggler - Guya Gipatric                Skin Diving in Australia - Edwarda du Cros

                
The Reefs Of Taprobane,Indian Ocean Adventures,The Treasure Of The Great Reef,The Coast Of Coral, First Five Fathoms- Arthura C.Clarke
                

Uprawiając spearfishing należy pamiętać i przestrzegać przepisy prawne oraz zachowywać się zgodnie z etyką aby wiedzieć kiedy powstrzymać się od naciśnięcia spustu. Kusze mają potężną moc ale i ograniczone pole rażenia. Trafiona ryba, jeśli nie zginie od razu prawdopodobnie nie przeżyje. Strzelamy więc tylko wtedy gdy jesteśmy na 100% pewni strzału i nigdy nie strzelamy więcej ryb niż potrzebujemy.
Zanim ktoś zacznie bawić się w polowania niech zaznajomi się najpierw z miejscowymi przepisami, jakie ryby spotka, dozwolonymi wymiarami i limitami, chronionymi gatunkami i miejscami gdzie wolno polować. Nieetyczne zachowanie i nieprzestrzeganie przepisów nie tylko wyrządzi krzywdę delikatnemu ekosystemowi morza ale i może doprowadzić do konfiskaty sprzętu i niemałej grzywny, nawet do paru tysięcy Euro.

Nigdy nie strzelajcie ani nie próbujcie upolować jakiejkolwiek ryby jeśli nie jesteście pewni na 100% co to za gatunek. Podobnie, jeśli nie jesteście pewni czy ryba ma odpowiednie wymiary, nie naciskajcie spustu. Dodatkowo nie powinniście strzelać do ryb jeśli nie zamierzacie ich zjeść, bo to i okrutne i marnotrawstwo i bezsensowne uszczuplanie zasobów oferowanych nam przez morza i oceany. Nie odłamujcie a nawet nie dotykajcie koralowców, nie straszcie niepotrzebnie ryb i nie zaśmiecajcie morza.Zostawcie je w takim stanie w jakim je zastaliście. Prawdziwy i etyczny spearo stosuje i popiera te proste zasady.

Jeśli ryba nie zginęła od pierwszego strzału, należy ją natychmiast dobić nożem. Pozostawienie jej żywej jest nie tylko okrutne i nie etyczne, ale i niebezpieczne dla łowcy, gdyż ranna ryba w niebezpieczeństwie jest najlepszym wabikiem drapieżników czyli rekinów które wyczuwają taką rybę i jej krew na wiele mil.

Pamiętajcie, że tylko taki etyczny spearfishing umożliwi nam i przyszłym pokoleniom korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw i podwodnych przygód jakie oferują nam morza i oceany. Jedynie etyczne, selektywne polowania i chronienie środowiska morskiego powstrzymają nieprzychylność i krytykę społeczeństwa. Uczmy się więc najpierw sami a potem uświadamiajmy innych, że spearfishing który uprawiamy to najbardziej etyczna i selektywna forma zdobywania ryb! Dobra znajomość przepisów, gatunków ryb i lokalnych warunków to podstawa >>> FilmyZe współczesnych pozycji polecam te dwie ksiązki.

;     ;  

Parę szybkich rad na początek.

Są dwa typy spearos, jedni którzy wskakują w ten sport na główkę, bez zastanowienia i inni , którzy uczą się korzystając ze wskazówek bardziej doświadczonych zanim wypuszczą się na szerokie wody.

Nic nie pobije doświadczenaia, jednakże,bardzo skorzystasz ucząc się tego co zostało wypracowane przez wiele lat i potem doskonaląc swoją technikę aby znaleź to co jest najodpowiedniejsze dla ciebie.

Upewnij się,że masz wlaściwy sprzęt do nurkowania i polowania. Kluczem do sukcesu aby zlokalizować rybę jest wiedza gdzie i jak ona żyje. Kiedy zaczynasz myśleć jak ryba,widzisz więcej ryb (i dlatego zwiększasz swoje szanse na strzelenie ryby).

Polowania z powierzchni.

Większość czasu spędzanego w wodzie przez początkującego spearo to będzie polowanie z powierzchni. Można by pomyśleć,że to nic specjalnego,ale wielu zaawansowanych łowców powie,że zdarzało się im upolować niezwykłe okazy blisko powierzchni.
Nie martw się,w końcu i ty będziesz nurkował częściej i głębiej,na głębokościach których sobie wcześniej nie wyobrażałeś,ale do wtedy,dowiedz się więcej o technikach nurkowania przy powierzchni.

Ważne jest pamiętać,że twoje pole widzenia jest ograniczone z powodu maski.Dlatego powineneś wyobrazić sobie swoją głowę jako mechanizm obrotowy i powineneś cały czas rozglądać się we wszystkich kierunkach.

Od czasu do czasu nie zapomnij obejrzeć się za siebie...Nigdy nie wiadomo czy jakieś zwierzę nie tropi i nie podchodzi ciebie.

Jeśli strzelasz z powierzchni,najprawdopodobniej będzie to strzał w dół.Za sprawą grawitacji przyspieszy to strzałę co jest dobre gdy strzelamy do trochę oddalonej ryby. Pod tobą będzie mniejsza powierzchnia z rybami do upolowania niż gdybyś był na tym poziomie co ryby. Zdarzało się,że podczas polowania na okonia,największe okazy znajdowały się tuż pod powierzchnią wody otoczonej wodorostami. Więc niekoniecznie trzeba nurkować głęboko aby ustrzelić dużą rybę.

Ale w końcu będziesz chciał penetrować wody pod powierzchnią. Zobaczmy więć jak to jest z polowaniem w płytkich wodach.
Pamiętaj,że każde twoje nurkowanie zużywa energię ponieważ naprężasz ciało żeby poruszać mięśnie na jednym oddechu.

Jak nurkować na 3-6 metrach i krążyć tam polując na ryby.
We wspaniałej książce Bluewater Hunters zaleca się,aby być pod wodą 75 sekund i tyle samo odpoczywać na powierzchni.
Jeśli nie potrafisz wytrzymać pod wodą 75 sekund,nie przejmuj się,zostawaj pod wodą ile potrafisz aby czuć się komfortowo i mieć zawsze w zapasie 15 sekund na wynurzenie się zanim będziesz musiał nabrać ponownie powietrza.

Bądź zawsze rozważny podczas nurkowania.

Nurkowanie i krążenie w wodach na 3-6 metrach jest wspaniałe gdy jesteś wśród wodorostów czy na ich granicy i chcesz upolować rybę która jest zawieszona w wodzie czy unosi się nad dnem.
Zależnie od przejrzystości wody w danym dniu,będzie trudno dojrzeć rybę przepływającą nawet 2 metry od ciebie.Będzie trzeba zanurkować głębiej i rozejrzeć się horyzontalnie. Zauważysz,że widoczność w wodzie zwiększa się kiedy patrzysz horyzontalnie zamiast pionowo,więc zrób sobie przysługę i zanurkuj w dół żeby zwiększyć szanse zobaczenia ryby.

Jak zunurkować na dno i tam zaczekać na rybę.
Jeżeli potrafisz wstrzymać oddech przez przyzwoitą ilość czasu, warto zanurkować na dno i zaczekać tam aż ryba przypłynie do ciebie. Zależnie od gatunku ryb,jedne mogą być bardziej płochliwe niż inne.Upewnij się,na jakie ryby będziesz polował w danym dniu.
Kiedy pływasz po powierzchni czy kręcisz się w pobliżu może to sprawić,że ryby schowają się przed tobą. Dlatego,jeśli zanurkujesz na dno i zaczekasz,w końcu wystraszona ryba wróci z powrotem na swoje poprzednie czy ulubione miejsce co umożliwi ci oddanie strzału.Czasami ryby nawet podpływają do ciebie na strzał z bliska.Postaraj się być tak nieruchomy jak to możliwe abyś wtopił się w otoczenie. Niektórzy spearos zalecają nawet aby nie patrzeć się wprost na rybę aż do ostatniej chwili aby jej nieumyślnie nie spłoszyć.

Jak podchodzić rybę i oddać dobry strzał.
Celem jest aby dostać się na ten poziom co ryba ponieważ kiedy strzelasz w rybę z góry cel jest dużo mniejszy. Łatwiej ustawić się do strzału kiedy jesteś na tym samym poziomie i będziesz miał większy cel do trafienia.

Zaleca się aby spróbować oddać śmiertelny strzał kiedykolwiek to możliwe.Jeśli celujesz w linię boczną, to tam jest kręgosłup ryby.Jeśli trafisz rybę w kręgosłup,jest to strzał śmiertelny.

Parę praktycznych zasad.
Im brudniesza woda,tym płochliwsze ryby.Tak jak nurkowanie w wodzie gdzie nic nie widać powoduje niepokój u nurka,tak i ryby czują to samo i będą bardziej ostrożne do wszystkiego co je otacza.

Kiedy morze jest wzburzone,trzymaj się płytko pod powierzchnią.Pozostawanie na powierzchni w gotowości może być trudne gdy woda wpada do snorkela. Można też nabawić się choroby morskiej co nie jest zabawne a zdarza się czasem przy pływaniu na falach.

Nie płyń na szybko płynącą rybę,płyń z nią jesli to możliwe. Ilość czasu jaką masz na ustawienie się do strzału nie dorówna szybko płynącej rybie jaką na przykład jest tuńczyk.

Upewnij się,że masz wystarczająco długą kuszą i odpowiedni sprzęt na ryby na które polujesz. Nie ruszaj w pogoń za 20 kg okoniem morskim z krótką 30cm kuszą bez kołowrotka czy linki. To pewny sposób aby stracić sprzęt czy znaleźć się w niebezpiecznym miejscu,zostać rannym czy jeszcze gorzej.

A jak zachowywać się coraz ciszej podczas polowania.
Usunąć pęcherzyki powietrza z pianki zanim wpłyniesz na teren łowów.
Nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów które niepokoją ryby.Zawsze poruszaj się płynnie i spokojnie.
Zanim zanurkujesz wyjmij z ust snorkel co zapobiegnie tworzeniu się pęcherzyków powietrza.Takie bąble z pewnością zaniepokoją ryby w najbliższej okolicy.
Spróbuj być cały czas zrelaksowany co pozwoli ci na dłuższe nurkowania.Bycie spiętym zabiera dodatkową energię i jeśli pomyślisz ile razy nurkujesz w ciągu 3-4 godzin,ta niewydolność wzrasta.Bądź jak woda.
Bądź świadomy że ryby przyjdą do ciebie jeśli jesteś w harmonii.Jeśli możesz myśleć jak ryba,usunąć niepotrzebne napięcie z umysłu i cieszyć się chwilą, ryby nie będą się tak bardzo płoszyć.
Nigdy nie przeciągaj nurkowania,nurkuj w granicach swoich możliwości.Daj sobie sobie dość czasu na powrót na powierzchnię.

Zawsze zostaw sobie zabezpieczenie czasowe.innymi słowami,nie przeceniaj swoich możliwości.

Odrób lekcję przed nurkowaniem.Zdobądź jak najwięcej informacji o miejscu w którym zamierzasz nurkować i polować.

Spróbuj przechwycić kierunek w którym ryba płynie.Nie płyń na rybę.
Zbliżaj się do ryby stopniowo i tak płynnie jak to możliwe.
Wybierz punkt do strzału i płyń do tego punktu.
Skieruj kuszę na punkt i pozwól rybie wpłynąć na pozycję.
Unikaj kontaktu wzrokowego z celem.
Wyczuj strzał,nie celuj tylko kuszą.

Im szybciej oczyścisz rybę,tym dłużej będzie się trzymać i na dodatek będzie lepiej smakować. Niektórzy spearos czyszczą rybę jeszcze w wodzie.To dobry sposób o ile w pobliżu nie ma rekinów. Trzeba uważać.

Staraj się polować przynajmniej raz w tygodniu a nawet dwa.Kiedy poznasz wody zaczniesz strzelać więcej ryb.

OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ