Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Spearfishing - intro.

Oct 05th, 2016


Spearfishing czyli łowiectwo podwodne to z pewnością sport ekstremalny. Wymaga doskonałej kondycji fizycznej ponieważ jest uprawiany wyłącznie na bezdechu. I na pewno nie jest to sport dla miłośników fast food czy niedzielnych wycieczkowiczów.
Głębokość na jakiej się poluje oraz czas pobytu pod wodą zależy wyłącznie od indywidualnych predyspozycji. Jak nurkować głebiej i jak dłużej zostać pod wodą? Jedyna odpowiedź to nurkować i polować. Reszta przyjdzie z czasem. >> Filmy
Zazwyczaj przeciętni łowcy polują na głebokościach 10 -15 metrów . Najlepsi na 30 -50 metrach i wytrzymują pod wodą naprawdę sporo czasu, nawet powyżej 5 minut. Ryby można spotkać na różnych głębokościach. I co najważniejsze - należy pamiętać, że celem spearo nie jest wstrzymywanie oddechu jak najdłużej i bicie rekordów. Nurkowania powyżej 2 minut są już trochę ryzykowne. I im głębiej tym bardziej.

Spearos nurkują , żeby polować na ryby a nie osiągać wyniki we wstrzymywaniu oddechu.
Jak największą ilość czasu trzeba poświęcić na przebywanie w strefie strzału.


Spearfishing jest sportem legalnym. Posiadając odpowiednie zezwolenie można polować prawie w każdym kraju. Oczywiście są przepisy regulujące gdzie, kiedy i na co można polować. Prawdziwy spearo szanuje przyrodę, nie niszczy i nie strzela bezmyślnie do wszystkiego co się rusza. Z reguły poluje się w morzu ale w wielu krajach wolno polować również w jeziorach i rzekach. Ze względu na klimat, temperaturę wody i przejrzystość nad Morzem Śródziemnym czy w Morzu Czarnym spearfishing jest bardzo popularny. Jednak i na północy, w Bałtyku czy Morzu Północnym również można spotkać podwodnych łowców. W Europie ponadto spearfishing jest szeroko uprawiany w Atlantyku, na zachodnich brzegach Francji i w Portugalii czy na Wyspach Brytyjskich i w Kanale La Manche. Na świecie spotkamy spearos prawie w każdym kraju. Wspaniałe warunki jak i ryby to Australia z Oceanią, Afryka , wybrzeże Pacyfiku obu Ameryk, Karaiby, Filipiny czy Indonezja.

€ 

Aby uprawiać spearfishing nie trzeba wiele. Przede wszystkim jest potrzebna maska /najlepiej o małej pojemności/, płetwy, fajka bez żadnych zaworków i kusza. Wiek ani płeć nie są żadną przeszkodą. Polują i uprawiają freeding i kobiety i mężczyźni w różnym wieku. Znam nawet łowców w wieku 70 lat którzy niczym nie ustępują młodym. Inne przydatne akcesoria to pianka, rękawice, skarpety, pas balastowy, nóż, stinger, latarka, zegarek z głebokościomierzem, boja itd. >>> Przegląd sprzętu

   

A żeby ustrzelić rybę trzeba ją najpierw podejść. Czyli trzeba wiedzieć sporo o zachowaniu się ryb. Każdy gatunek ryb zachowuje się inaczej.Krótko mówiąc łowca musi pierwszy zauważyć rybę i jej nie spłoszyć. Jeśli się tego nie nauczy, często będzie widział tylko ogon uciekającej ryby. Ważne jest również aby dobrze znać wody w których się poluje.
To niebezpieczny ale i piękny sport. Ktoś kto raz zasmakował freedivingu zawsze będzie wracał do morza. Nie da się opisać słowami widoków jakie kryją się pod powierzchnią. Trzeba tam być, nie w pełnym ekwipunku płetwonurka, ale na bezdechu.
Wtedy czuje się, że należy się do tego świata. Życie morza daje niezapomniane wrażenia. Można się dużo nauczyć. A do tego upiec własnoręcznie upolowaną rybę.

Polecam zapoznanie się z kanałem Youtube Brunera - Łowiectwo podwodne - w zgodzie z przepisami

Niezapomniane są książki i filmy Jacquesa Cousteau, Philippe Tailleza, Hansa Hassa czy Bernarda Gorsky'ego. Oni właśnie sprawili, że zacząłem nurkować i poznawać podwodny świat. Niestety zniknęły z półek a w zamian pojawiły się tylko fachowe podręczniki i kursy. Tylko fachowe i nic więcej......
Warto też rzucić okiem na kolekcję kusz Jerome, spearo z Madagascaru >> Collection Fucils oraz sprzętu scuba >> Collection Materiel de Plongee. To były czasy i sprzęt!
Polecam zdobycie i przeczytanie Moany Bernarda Gorsky'ego i Trzech łowców na dnie morza Hansa Hassa. I zobaczenie filmu o podróży Moany a także wspaniałe filmy Hassa i Cousteau.

        

A potem obowiązkowo : Mediterranean Hunter, Moana Returns , Vastness Of The Sea-Adventure In The Mysterious Depth, La Jungle Du Sience, Dix Meters Souls La Mer - Bernarda Gorsky'ego

   
Men And Sharks, Diving To Adventure, Unter Korallen Und Haien, Men Beneath The Sea, I Photographed Under the Seven Seas, Jagd unter Wasser mit Harpune und Kamera, Manta - Hansa Hassa

   

     

Spearfishing i Modern Sperfishing - Vane Ivanovica                     Chasse sous marine - R.Stromboni

                         

Underwater Hunting, Face aux requins de la mer rouge, Guide practique de chasse sous marine - Gilberta Doukana

      
ABC de la chasse sous marine - Ely Boissina    La chasse sous marine - Michela Blaya     Undersea Explorer - Jamesa Dugana

       
The Silent World, The Living Sea , Captain Coustau's Underwater Treasury - Jacquesa  Cousteau

         
The Compleat Goggler - Guya Gipatric                Skin Diving in Australia - Edwarda du Cros

                
The Reefs Of Taprobane,Indian Ocean Adventures,The Treasure Of The Great Reef,The Coast Of Coral, First Five Fathoms- Arthura C.Clarke
                

Uprawiając spearfishing należy pamiętać i przestrzegać przepisy prawne oraz zachowywać się zgodnie z etyką aby wiedzieć kiedy powstrzymać się od naciśnięcia spustu. Kusze mają potężną moc ale i ograniczone pole rażenia. Trafiona ryba, jeśli nie zginie od razu prawdopodobnie nie przeżyje. Strzelamy więc tylko wtedy gdy jesteśmy na 100% pewni strzału i nigdy nie strzelamy więcej ryb niż potrzebujemy.
Zanim ktoś zacznie bawić się w polowania niech zaznajomi się najpierw z miejscowymi przepisami, jakie ryby spotka, dozwolonymi wymiarami i limitami, chronionymi gatunkami i miejscami gdzie wolno polować. Nieetyczne zachowanie i nieprzestrzeganie przepisów nie tylko wyrządzi krzywdę delikatnemu ekosystemowi morza ale i może doprowadzić do konfiskaty sprzętu i niemałej grzywny, nawet do paru tysięcy Euro.

Nigdy nie strzelajcie ani nie próbujcie upolować jakiejkolwiek ryby jeśli nie jesteście pewni na 100% co to za gatunek. Podobnie, jeśli nie jesteście pewni czy ryba ma odpowiednie wymiary, nie naciskajcie spustu. Dodatkowo nie powinniście strzelać do ryb jeśli nie zamierzacie ich zjeść, bo to i okrutne i marnotrawstwo i bezsensowne uszczuplanie zasobów oferowanych nam przez morza i oceany. Nie odłamujcie a nawet nie dotykajcie koralowców, nie straszcie niepotrzebnie ryb i nie zaśmiecajcie morza.Zostawcie je w takim stanie w jakim je zastaliście. Prawdziwy i etyczny spearo stosuje i popiera te proste zasady.

Jeśli ryba nie zginęła od pierwszego strzału, należy ją natychmiast dobić nożem. Pozostawienie jej żywej jest nie tylko okrutne i nie etyczne, ale i niebezpieczne dla łowcy, gdyż ranna ryba w niebezpieczeństwie jest najlepszym wabikiem drapieżników czyli rekinów które wyczuwają taką rybę i jej krew na wiele mil.

Pamiętajcie, że tylko taki etyczny spearfishing umożliwi nam i przyszłym pokoleniom korzystanie ze wszystkich dobrodziejstw i podwodnych przygód jakie oferują nam morza i oceany. Jedynie etyczne, selektywne polowania i chronienie środowiska morskiego powstrzymają nieprzychylność i krytykę społeczeństwa. Uczmy się więc najpierw sami a potem uświadamiajmy innych, że spearfishing który uprawiamy to najbardziej etyczna i selektywna forma zdobywania ryb! Dobra znajomość przepisów, gatunków ryb i lokalnych warunków to podstawa >>> FilmyZe współczesnych pozycji polecam te dwie ksiązki.

;     ;  

OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ