Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Sprzęt - Nóż i stinger

Oct 05th, 2016


Nóż

Nóż spearo nie jest jak w fimach do odpędzania czy walki z rekinami. Nasz nóż jest używany do dwóch rzeczy, a mianowicie, uśmiercania zdobyczy szybko, bezpiecznie i humanitarnie oraz uwalniania się w przypadku zaplątania w linki, liny czy nawet sieci. Czasem służy do do odrywania małży od skał i nierzadko do usuwania jakiegoś kolca z palca.
No i może czasem do odstraszenia czegoś ...

  

Wskazany jest mały i poręczny nóż, typ sztyletu z ostrym końcem. Ostrze nie dłuższe niż 10-12cm. Nóż zazwyczaj mocuje się albo na ramieniu albo na łydce. Dobre też miejsce jest na pasie, łatwo go dobyć i nie zaplątuje się w wodorosty. Zazwyczaj noże nurkowe są robione z dwóch typów stali nierdzewnej; 410 z której robi się lepsze ostrza i 316 bardziej odpornej na rdzę. Dobrze zwrócić uwagę na pochwę, dobre są takie które mają gumowe zapięcie przytrzymujące rękojeść. Są praktyczniejsze niż te z jakimś zwalniającym przyciskiem. Niezbędne wyposażenie przy każdym nurkowaniu. Duże noże są może efektowne ale ciężkie, nieporęczne, stanowią duży opór dla wody i mają tendencję zahaczać się o wodorosty czy linkę boi. Najlepiej mieć dwa noże, jeden na nodze a drugi na ramieniu.


Ciekawy sztylet to Pelagic Dagger Imersiona z 150mm ostrzem pokrytym teflonem.Twardość 54HRC.

  

Inny bardzo dobry nóż to Shark z 18cm ostrzem i ergonomiczną rękojeścią z młotkiem oraz Seriole.


Stinger

  

Służy do nawlekania ustrzelonych ryb. Można go owinąć dookoła ciała wraz z ustrzelonymi rybami lub podwiesić pod bojką.
Są też stingery mocowane bezpośrednio na pasie.

    OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ