Spearfishing    Chasse Sous-Marine    Pescasub

On a single breath

Contact       

English French Italian Spanish Portuguese Russian Croatian


Sprzęt - Węzły

Oct 05th, 2016


Węzły

Trzy najczęściej używane węzły w spearfishingu to:

1 Clove hitch - węzeł do zawiązywania gum kuszy i bungies

 

2 One-And-A-Half-Fishermans Knot - doskonały do pętli na końcu linki, nie osłabia linki, praktycznie nie do rozwiązania

   

3 Stopper Knot - węzeł ograniczający stosowany w widełkach i kołowrotkach

  

4 Bow Line Knot - jeszcze jeden, równie ważny i cząsto używany węzeł


Łatwy i do zawiązania i do rozwiązania. Zaciąga się przy ciągnięciu lub obciążeniu liny jeśli węzeł obejmuje jakiś przedmiot. Można go użyć do zrobienia pętli na końcu liny, mocowania linki dyneema do strzały. Używany również jako węzeł ratowniczy.

      

4 Constrictor knot - równie praktyczny węzeł. Mocowanie widełek z dyneema czy metalowych do gum. Jest łatwy do zawiązania i bardzo trudny a zazwyczaj nie do rozwiązania po porządnym zaciśnięciu. Jest podobny do węzła clove hitch ale jeden koniec przechodzi pod drugim tworząc na górze węzeł pod wierzchnim zwojem.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------

--SUPEŁ
Najprostszy z wązłów. Stosowany najcząściej do zablokowania linki w otworze. Jeśli mocno zaciśnięty jest trudny do rozwiązania.

--ÓSEMKA
Najczęściej używany jako zabezpieczenie przed wysunięciem się liny z bloku lub kipy. Często stosowany na końcach szotów, robiony na fale miecza lub fale płetwy sterowej, przy jednoczesnym stosowaniu "piesków".

--PŁASKI PROSTY
Jest przeważnie stosowany do refowania. Znajduje również zastosowanie przy łączeniu dwóch lin o zbliżonych średnicach. Stosowany przy silnych obciążeniach zaciska się ale jest łatwy do rozwiązania. Wystarczy energiczne szarpnięcie końcówek jednej liny. Nie należy nim łączyć lin o różnych grubościch, ponieważ koniec cieńszej liny pod obciążeniem wysunie się z węzła.

--BABSKI
Nieprawidłowo zawiązany węzeł płaski nazwano "babskim" (nie będę pisał kto go najczęściej wiąże). Nie zaleca się do stosowania - jest niepewny w pracy i trudny do rozwiązania po zaciśnięciu.

--REFOWY
Stosowany do łączenia dwóch lin o zbliżonych średnicach w przypadku potrzeby szybkiego zwolnienia połączenia. Typowe zastosowanie znajduje przy zawiązywaniu np. worka żeglarskiego czy sznurowadeł. Nie służy natomiast do refowania!

--SZOTOWY
Typowe zastosowanie to połączenia końca liny z uchem (kauszą), np. wiązanie szota lub kontraszota do rogu szotowego żagla. Węzeł łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Nie należy go jednak stosować przy linach mocno obciążonych, narażonych na szarpanie i o gładnkich, śliskich powierzchniach.

--BRAMSZOTOWY
Typowe zastosowanie to połączenia końca liny z uchem (kauszą), np. wiązanie szota lub kontraszota do rogu szotowego żagla. Węzeł łatwy w wiązaniu i rozwiązywaniu. Pewniejszy w pracy niż węzeł szotowy, może przenosić większe obciążenia, jest też odporny na szarpanie.

--FLAGOWY
Węzeł używany do wiązania flag oraz bander. Łatwy do wiązania, błyskawiczny w rozwiązywaniu (wystarczy pociągnąć za wolny koniec liny, aby całkowicie się rozwiązał). Konstrukcja węzła flagowego oparta jest na węźle szotowym.

--RATOWNICZY
Węzeł używany jest bardzo często, a umiejętność sprawnego wiązania obowiązuje każdego żeglarza. Za jego pomocą robi się na końcu liny oko do cumowania, może być także użyty do połączenia dwóch lin. Jednak typowe zastosowanie to zabezpieczenie człowieka w trudnych warunkach pracy na pokładzie, za burtą lub na wysokości. Pętla tego węzła nie zaciska się, nawet przy dużym obciążeniu.

--WYBLINKA
Węzeł używany do wiązania liny na linie lub przedmiocie o wiekszej średnicy lub obwodzie. Typowe zastosowanie to wiązanie wyblinek (linowych szczebli) na wantach. Węzeł mocno trzyma, po obciążeniu i namoknięciu trudno się rozwiązuje, przy szarpaniu może przetrzeć linę, dlatego nie należy go używać do cumowania.

--KNAGOWY
Węzeł knagowy znajduje zastosowanie przy mocowaniu : szotów, fałów, cum na knadze, podwójnym polerze lub kołku. Prawidłowo zawiązany powinien zaczynać się od podwójnego owinięcia na knadze.

--WANTOWY
Służy do łączenia dwóch lin o różnych średnicach wytrzymując duże obciążenia. Jak sama nazwa wskazuje można go zastosować do awaryjnej naprawy wanty. Węzeł nadaje się przede wszystkim do stosowania na linach włókiennych.

--PÓŁSZTYK
Służy najczęściej do zabezpieczania innych węzłó używanych do cumowania. Uwaga - nie należy jednak cumować przy użyciu półsztyku!

--SZTYK
Jest najprostszym węzłem używanym do cumowania na palu lub do pierścienia. Znajduje również zastosowanie przy zakańczaniu innych węzłów do cumowania.

--CUMOWNICZY ZWYKŁY
Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt chroni linę od przecierania się.

--CUMOWNICZY ŻEGLARSKI
Węzeł służy do cumowania na palu i do pierścienia. Zapewnia mocny chwyt, nie ślizga się i nie zaciska. Podwójny chwyt pala czy pierścienia chroni linę przed przecieraniem się.

--CUMOWNICZY RYBACKI
Jest dobrym węzłem do cumowania, może być także użyty do wiązania liny do: kotwicy, wiadra, sondy, ciężarka żutkowego itp. Obciążony węzeł nie zaciska się.

Przydatna strona z animowanymi węzłami >>> 

  

>  

  

  

 

 

OSTRZEŻENIE-SPEARFISHING TO BARDZO NIEBEZPIECZNY I EKSTREMALNY SPORT. WYSOKIE RYZYKO ZRANIENIA LUB ŚMIERCI POCZĄWSZY OD SWB, UTONIĘCIA, ATAKU REKINA, ZAPLĄTANIA W LINKI, SIECI A SKOŃCZYWSZY NA POTRĄCENIU PRZEZ MOTORÓWKĘ